آخرین های هنر صدا ...

آبشار آب‌ گرم دورود

به گزارش چند رسانه‌ای گُلوَنی، بهمن ابراهیمی مستندساز لرستانی درباره آبشار آب گرم دورود به گُلوَنی گفت: بیشه‌ی آبگرم پدیده‌ی طبیعی و کمتر شناخته شده‌ای است که در ۲۳ کیلومتری جنوب غرب شهرستان دورود در مسیر رود سزار قرار دارد. این آبشار اگر زیباتر از آبشار «بیشه‌»ی معروف نباشد حداقل دست کمی از آن ندارد.

راه دسترسی آن همان جاده‌ی باریک معروفی است که به سمت «چم چیت» می‌رود. بیشه‌ی آب گرم با آبشار بلند و زیبایش چند کیلومتری آنسوی‌تر از چم‌چیت است و بخشی از راه آن شنی اما صاف و هموار است. آبشار آبگرم در میان بیشه‌ای پردرخت جاریست و از بلندترین نقطه تا زمانی که به سزار سرریز می‌شود حدود پانصد متر طول دارد. تمام مسیر آن را می‌توان در سایه درختانی بلند طی کرد و البته شرابه‌های آبشار نیز چون بارانی تند در برخی نقاط بر آدم فرو می‌ریزند. بیشه آب گرم را بیشه چم چیت هم می‌گویند این بیشه در دامنه‌ی غربی کوهی بنام «بَشه» قراردارد.

آب این آبشار نسبت به تونل برفی در زمان یکسان چند درجه گرم‌تر است و در اردیبهشت بدون احساس سرما زیر آن می‌توان ایستاد.

دورود لرستان

شهرستان دورود شهرستانی است در شرق استان لرستان و مرکز آن شهر دورود است. مساحت شهرستان دورود ۱۳۲۶ کیلومتر مربع است که ۷/۴٪ خاک لرستان را شامل می‌شود. این شهرستان از شمال به شهرستان سربند، از شمال غربی به بروجرد، از شرق به شهرستان ازنا، از جنوب به شهرستان الیگودرز و از غرب به شهرستان خرم‌آباد محدود است. آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و متوسط بارش سالانه آن ۶۷۰ میلی‌متر است.

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=85251

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.