آخرین های هنر صدا ...

آنچه در نوروز ۹۷ گذشت: از میراث فرهنگی تا میراث طبیعی

چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپادر نوروز ۹۷ که گذشت خیلی‌ها در خبرها اومدن و رفتن. اتفاقات مثبتی در میراث فرهنگی افتاد.

قفل یک سری جاها مثل بناهای تاریخی علوم پزشکی بابل بالاخره به روی مردم باز شد. جاهایی مثل خانه تاریخی ستارخان که تعطیل بود بعد از چند سال باز شد.

یک سری جاها هم رکورد بازدیدکننده رو زد. البته رکوردزنی توی خون ماست و اصلاً کاری نداره.

اما در همین روزها برخی هم بیکار نبودن. مثلاً رفتن دیدن یه پل در هوا معلق هست، گفتن این چه کاریه! چرا باید بی‌تکلیف بمونه. به همین خاطر زدن خرابش کردن. چرا؟ هیچکس نمی‌دونه. یعنی من هم که همه جا حدس می‌زنم، اینجا هیچ حدسی ندارم که بزنم. شاید یه کاری داشتن می‌کردن اون ور پل نمی‌خواستن کسی بدونه.

محیط زیست

در نوروزی که گذشت محیط زیست خلاصه‌ای بود از آنچه در طول سال اتفاق می‌افته. مثلاً آلودگی هوا داشتیم در برخی شهرها. البته شهرهاشون جا به جا شده بود. وگرنه خود هوای ناسالم موجود بود. به نظرم اگه دقیق بررسی بشه، عوامل آلودگی هوا مشخص می‌شه. فقط کافیه ببینن چه کسانی به اون شهرها رفتن و از جا رفتن.

آتش سوزی هم داشتیم. مثلاً در نوشهر حدود ۴۰ هکتار سوخت که این نشون می‌ده تعطیلات برای شما تعطیلات هست. وگرنه اون‌هایی که آتش می‌زنن، تعطیلات ندارن. توی عید هم آتیش می‌زنن.

توفان داشتیم. هم از نوع خاکی هم از نوع نمکی. یعنی جنسمون جور بود. اما گفتن که تأثیر مستقیم ریزگردها در سرطان ثابت نشده. آدم مسئولی هم این حرف رو زده. پس حرفش برامون سنده. دیگه با ریزگرد مشکلی نداریم تا اثبات بشه.

یک سری حیوانات هم در معرض انقراض قرار گرفتن. البته عجیب‌ترین اتفاق در محیط زیست این بود که چند موجود ظاهراً اهلی به یک موجود ظاهراً غیراهلی که داشته با بچه‌هاش از رودخانه عبور می‌کرده، حمله کردن و تا می‌تونستن اون رو زدن. تا جایی که می‌میره. اون دو تا بچه‌اش هم شانس آوردن که در رفتن. وگرنه بهشون می‌فهموندن اینجا جای اون‌ها نیست.

اصلاً چون اینجا فقط حق ماست آلودگی رودخانه ارس رو افزایش دادیم. فقط حدود ۴۰ هزارتا پرنده هم به گندمان اومدن که مطمئناً هنوز توجیه نشدن با چه کسانی طرف هستن.

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=86716

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.