آخرین های هنر صدا ...

آیا فردوسی فاشیست بود؟

به گزارش پایگاه چندرسانه‌ای گُلوَنی؛ شاید شما هم بارها دیده باشید که نوشته‌ای در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در آن فردوسی را به فاشیست بودن متهم کرده باشد.

این نوشته‌ها کاملاً هدایت شده و عمدا تولید می‌شوند و متاسفانه برخی را که با شاهنامه فردوسی آشنا نیستند و با آن الفت ندارند به بیراهه می‌کشانند.

پرسش مهمی که شاید خیلی‌ها در روز بزرگداشت فردوسی به خواهند پاسخ آن را بداند این است که آیا واقعاً فردوسی فاشیست بود؟ آیا او نژادپرست بود؟

دکتر اسماعیل امینی استاد دانشگاه است. او به این پرسش پاسخی روشن داده است.

متأسفانه مردم ما و دانشگاهیان و اهل هنر و فرهنگ و ادب نیز آنقدر از شاهنامه دور شده‌اند که گاهی می‌بینیم در کلام آنها اشتباهات بزرگی رخ می‌دهد.

مثل همان‌هایی که فکر می‌کنند منظور فردوسی از «هنر نزد ایرانیان است و بس/ ندارند کرگ ژپان را به کس» این است که هنر فقط نزد ایرانیان است و مثلاً چینی‌ها، هندی‌ها، عرب‌ها یا رومی‌ها از هنر بهره‌‌ای نبرده‌اند.

در صورتی که اگر کمی با ادبیات آشنا باشند می‌دانند که هنر در شعر فردوسی و اساساً هنر تا قبل از مشروطه مترادف و هم معنی واژه عبارت art انگلیسی نبوده است و گاه در شعر حافظ به عنوان فضیلت و در شعر فردوسی به معنای جنگاوری آمده است.

در این بیت که بهرام گور سخن می‌گوید و از زبان اوست. بهرام گور بعد از کشتن کرگدن می‌گوید که من هنر جنگاوری دارم و این هنر جنگاوری نزد ایرانیان است و بس.

حالا باشد فکر کنید که مگر دیگر اقوام نمی‌توانستند بجنگند؟ باید توجه داشته باشیم که اینجا حماسه است و شما دارید حماسه می‌خوانید و در حماسه می‌شود کر‌کری خواند.

دکتر اسماعیل امینی این نکته را بیشتر برای شما روشن خواهد کرد

گفتگو با دکتر اسماعیل امینی را بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88450

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.