آخرین های هنر صدا ...

افتتاح کافه سنتی در باغ نگارستان غیرقانونی است

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپا :در خبرها آمده است که افتتاح کافه سنتی در باغ نگارستان غیرقانونی است. البته میراث فرهنگی پیش از این بارها درباره این اقدامات اعتراض کرده بود و معاونت فرهنگی دانشگاه تهران هم به عنوان متولی این بنای دوره فتحعلی شاه قاجار با احساس پشیمانی که کاملاً مشهود بود و همه بر آن صحه می‌گذارند، شعبه دوم آن رو هم افتتاح کرد. این نشون می‌ده که جایگاه میراث فرهنگی و توجه به این آثار، حتی در نهادهای فرهنگی و علمی کشورمون هم فوق‌العاده است.

اتفاقاً من هم مشابه عزیزان دانشگاه تهران و برخلاف نظرات میراث فرهنگی معتقدم احداث کافه سنتی در باغ نگارستان خیلی هم خوبه و هیچگونه اشکالی نداره. چون الان جوان‌ها بسیاری از وقتشون رو در کافه‌ها می‌گذرونند و  کافه‌گردی به یکی از تفریحات جوان‌ها تبدیل شده. بنابراین این عزیزان وقتی که میان کافه هم می‌تونن در اونجا درس بخونن که بعد علمی کار حفظ بشه و هم رابطه بسیار خوبی میان جوان‌ها و آثار تاریخی به وجود میاد. اصلاً اسم این طرح رو می‌تونیم بگذاریم طرح جوان و میراث و با کافه کردن برخی از جاهای تاریخی به خصوص توسط دانشگاه‌ها و مراکز علمی، این طرح رو گسترش بدیم. حتی می‌تونیم برخی از میراث طبیعی‌مون رو هم تبدیل به شهربازی کنیم و طرح کودک و میراث رو راه بندازیم.

مگر غیر از این هست که فتحعلی شاه قاجار این باغ نگارستان رو به سبک کلاه فرنگی برای اقامتگاه تابستانی‌اش آماده کرده بود؟! خب الان هم همچنان یک مکان تفریحی باقی می‌مونه.البته من پیشنهادات دیگه‌ای هم دارم که درخواست می‌کنم معاونت فرهنگی دانشگاه تهران بهشون فکر کنه. مثلاً اونجا ۶۴ تا اتاق داره که می‌تونه با تبدیل اون به پاساژ برای دانشجویان درآمدزایی کنه. فقط مشاغلی که در اونجا تعریف می‌شه مرتبط با جوانان باشه و اصطلاحاً جوان‌پسند باشن. چهار تا تالار داره که می‌تونه برای مجالس شادی به خصوص ازدواج دانشجویی مورد استفاده قرار بگیره. بدین ترتیب ضمن ایجاد فضایی شاد و مفرح، طرح مهمان، شادی و میراث رو اجرا می‌کنیم تا مهمانان با این بنای تاریخی آشنا بشوند.

یه کتابخانه ۴ سالنه هم داره که چون کتابخونه معمولاً مشتری نداره، می‌شه به سفره خانه سنتی تبدیلش کرد. به هر حال بابت همه زحمتکشان حوزه فرهنگ از جانب خودم کمال تشکر رو دارم و خدمت و تلاش این عزیزان به فرهنگ رو هیچ وقت فراموش نمی‌کنیم.

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پخش از رادیو جوان
برنامه پی نوشت

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=85183

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.