آخرین های هنر صدا ...

بارو بارو ترانه‌ای که هرگز فراموش نمی‌شود

پایگاه خبری گُلوَنی، نگار فیض‌آبادی:شاید کمتر کسی، ترانه «بارو بارو» را نشنیده باشد. این ترانه را اولین بار، حسین فرجی، خواننده خرم‌آبادی سرود و با خواندن بارو، بارو، یک ترانه محلی زیبا را به صندوقچه موسیقی‌های ماندگار، اضافه کرد و تاریخ موسیقی لری را با ثبت یک ترانه اصیل، بهره‌مند کرد. حسین فرجی، در آخرین جمعه اردیبهشت سال ۹۷، دار فانی را وداع گفت اما بی‌شک، ترانه او همچنان زنده است.

قدیمی‌هایی که هرگز کهنه نمی‌شوند

بعضی ترانه‌های قدیمی مثل خانه‌های کاه‌گلی زیبایی می‌مانند که عکاسان زیادی، حتا بعد از گذشت سال‌ها به سراغشان می‌روند و آن‌ها را به‌عنوان سوژه عکاسی‌شان انتخاب می‌کنند. درست مثل خانه‌های کاه‌گلی قدیمی، که هرگز از چشم نمی‌افتند، این ترانه هم حتا بعد از سال‌ها، چیزی از عیارش کم نشد و همچنان گوش‌نواز باقی ماند. قدیمی‌هایی که هرگز کهنه نمی‌شوند، بوی نا نمی‌گیرند و از سکه نمی‌افتند.

خالق اصلی بارو بارو را فراموش نکنیم

محبوبیت بارو بارو، باعث شد تا گروه رستاک به سراغ بازخوانی‌اش برود. البته تغییراتی در اصل ترانه ایجاد کردند. بااین‌حال اما خالق اصلی این ترانه فولکلوریک لری، حسین فرجی است و نباید خالق اصلی بارو بارو را فراموش کنیم.

 رمز و راز ماندگاری

حتماً ماندگاری این ترانه‌ها، رمز و رازی دارد. در سال‌های اخیر، موسیقی‌های زیادی وارد بازار شده‌اند، اما چند سال بعد مخاطب، هرگز آن‌ها را به یاد نمی‌آورد. موسیقی‌هایی که ضبط و عرضه‌شان به‌دشواری گذشته نیست و ممکن است به‌آسانی فراموش بشوند. این ترانه هم حتماً رگه‌هایی از عشق، زندگی و لطافت را داشته است که باعث شده مردم آن را دوست داشته باشند. ترانه‌ای که خبری از ابتذال کلامی در آن نیست و ترانه‌سرا با سرودن این بیت‌ها، مونس و یارش را با «گل باغم» و «چشم‌وچراغم»، خطاب می‌کند:

بخوانید: از بارو بارو با صدای حسین فرجی تا گروه رستاک

دسه تو به و دسم بیا رمو و حونم هی

گل باغمی تو …چشم‌وچراغمی تو

چراغ حونم تونی…. مونس و یارمی تو

بارو بارو بارونه هی (۲ بار)

دسه تو به و دسم بیا رمو و حونه هی

انتظار و انتظار… سوزه شیرین نمکدار

سی تو بیمه بی‌قرار

بارو بارو بارونه هی

دستو به و دسم بیا رمو و حونه هی

صبرو قرارم تونی مونس و یارم تونی

اسیر و خوارم نکو دوای دردم تونی

«شیپورچی، دایه دایه، شو سال، کینه، مادر، مسافر کویت، مرغ اسیر، تویی بهارم سوزه سوزه و… از ترانه‌های به‌یادماندنی مرحوم فرجی محسوب می‌شوند». روحش شاد و یادش گرامی

میثم کریمی در برنامه‌ای زندگی‌نامه ایشان را مرور کرده است:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88680

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.