آخرین های هنر صدا ...

با آنها که از خاکی می‌رانند اینطور رفتار کنید

چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپاماندن در ترافیک به معنای مصطلح آن (و نه معنای علمی و لغوی) برای همه افراد عذاب‌آور است و هیچ گونه ارتباطی به سطح تحصیلات، طبقه اجتماعی، سن، جنسیت و ده‌ها مؤلفه دیگر ندارد. همه انسان‌ها از اینکه وقتشان به بیهودگی سپری شود و مسیر پانزده دقیقه‌ای را یک ساعته و چه بسا چند ساعته بپیمایند، خوششان نمی‌آید.

اما برخی از افراد بدون توجه به ساده‌ترین خصوصیات رفتاری و حسی مشترک انسان‌ها، به رفتاری عجیب دست می‌زنند. این گروه معتقدند باید به هر شیوه ممکن خودشان را از ترافیک نجات دهند. حتی به قیمت اتلاف وقت بیشتر دیگران. به عبارتی، از دید این افراد ارزش وقت خودشان با دیگران متفاوت است و کارهای خودشان را واجب‌تر از کارهای دیگران می‌دانند. اگرچه شاید با نگاهی دقیقتر پی می‌بریم که معمولاً بعد از این به قول خودشان «زرنگی»، هیچ کار مفیدی انجام نمی‌دهند.

آنها همه جا هستند

این افراد عجیب در همه جا حضور دارند و از صبح تا شب، به شیوه‌های مختلف، اعصاب دیگران را به هم می‌ریزند. در واقع هر جا که صف باشد، ذهن آنها برای یافتن این«پیشرفت‌های قلابی»، فعال می‌شود. به طوری که گویی مأموریت دارند تا به هر قیمتی، خودشان را از دید اطرافیان، انسان‌هایی در پایین‌ترین سطح فرهنگ اجتماعی نشان دهند و شاید از این بابت خوشحال و مسرور هم باشند.

به همین دلیل زمانی که بسیاری از رانندگان به طور منظم و با سرعتی هماهنگ، در ترافیک سنگین حرکت می‌کنند، این گروه به شانه‌های خاکی خیابان زده و با سبقت از دیگران تنها چند کیلومتر جلوتر، موجب توقف یا اختلال در حرکت تمامی رانندگان دیگر هماهنگ می‌شوند. ضمن آنکه با اشغال این خطوط اضطراری، راه را برای امدادرسانی‌ فوری نیز می‌بندند. خواه در جاده برون شهری باشد، خواه ورودی اماکن تفریحی. و یا حتی قبل از عوارضی و اشغال مسیر پرداخت الکترونیک تا نزدیکترین جای ممکن به عوارضی و آنگاه انحراف به سمت پرداخت نقدی!

با آنها که خاکی می‌روند چه باید کرد؟

رضا ساکی در برنامه پی نوشت رادیو جوان، درباره این موضوع با شنوندگان صحبت کرده است. بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=86349

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.