آخرین های هنر صدا ...

بردین دهقانی به زبان لکی از شاه خشین لرستانی می‌گوید

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، اسنفدیار غضنفری در کتاب «گلزار ادب لرستان» آورده است:

دوبیتی‌هایی از شاخشین لرستانی

جا دارد که در اینجا ذکری از این مرد بزرگ به میان آید. نام او «مبارک» ملقب به «شاه خُشین» لرستانی از بطن جلاله خانم و نوه میرزا امان‌الله است.

در برخی از اسناد آمده است که او از مادری بکر موسوم به جلاله به دنیا آمده و در لرستان نشو و نما کرده و وارد طریقت گردیده است. مردان دانشمند و دانش‌ پژوهی خدمتش رسیده و از او فیض برده‌اند و در نهایت در رودخانه گاماساب غرق گردیده است.

کاکاردائی می‌نویسد: شاه خشین هنگام کودکی در لرستان نشو و نما کرده و بعدا به همدان رفته به تحصیل علوم پرداخته است. وی پس از تکمیل کمالات به لرستان برگشته و در سن ۶۱ سالگی در آب گاماساب فرو رفته است.

«برهان الحق» وی را در سده چهارم هجری همزمان با بابا طاهر عریان می‌داند. در خلاصه سرانجام شاه خُشین را ۳۶۶ بعد از «امیر مومنان» می‌داند. چون آن حضرت در سال چهلم هجرت شهید گردیده بنابراین پیدایش شاه خُشین به سال ۴۰۶ یاد می‌کند که همان شماره بعد از مولا را نمایان می‌سازد.

دکتر محمد مُکری در پیش گفتار شاهنامه حقیقت می‌نویسد: «مبارکشاه که به نام شاه خشین خوانده می‌شود و در سده چهارم هجری از دختری بکر میان لرها متولد گردیده است. نام چند تن از یاران او که هم عقیده و هم‌ارزش بوده‌اند بدین ترتیب هستند:
بابا طاهر، بابا فقیه، بابا بزرگ، بابا حسن، کاکاردا، قاضی نبی، خداداد، کرندی، هندی، خوبیار، حیدر، پیرخضر، ریحانه، خانم، پیرشهریار، لزاجاف و هندله اخضر نیز یکی از یاران شاه خشین لرستانی ۴۶۷- ۴۰۶ ه‌. ق است. از شاه خشین و یاران او دو بیتی و سرودهای فراوانی به جا مانده که به نام دوره شاه‌ خشین معروفند.

بردین دهقانی به زبان لکی از شاه خشین لرستانی گفته است:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=86528

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.