آخرین های هنر صدا ...

تأمین غذای خانواده با شکار غیرقانونی

چندرسانه‌ای گُلوَنی، نمایش رادیویی شکار غیرقانونی با اجرای میثم کریمی و محمد شعبانپور را بشنوید. نویسندگی این نمایش را پروین استکی برعهده داشت.

نمایش رادیویی شکار غیرقانونی را بشنوید:

متن نمایش

یه زمانی انسان‌های اولیه برای این که  از گرسنگی نمیرن و زنده بمونن مجبور بودن شکار کنن. مرد خونه صبح که می‌شد برای یه لقمه نون از خونه می‌زد بیرون و می‌رفت به جنگ بوفالو و قوچ و گوزن و آهو و هر حیوون زنده ی دیگه‌ای که بشه خوردش.

ظهر هم با دست پر می‌اومد خونه و خانم خونه یه ناهار تپل آماده می‌کرد و همه با خوبی و خوشی کنار هم ناهار می‌خوردن و می‌خندیدن و شاد بودن. مثل الان نبود که تو خونه همه با خودشونم قهرن!

دوباره عصر که می‌شد بابای خونه بعد از چرت نیمروزی می‌زد بیرون و می‌رفت دنبال شام. مثل الان نبود که شام سالاد بخورن. در کل می‌خوام اینو بگم: اون موقع‌ها لازم بوده برن شکار کنن.

حالا دیگه برای چی شکار می‌کنن؟ تازه اونم غیرقانونی. یعنی می‌خواید بگید الان هم اون دوستانی که غیرقانونی می‌رن حیوونا رو شکار می‌کنن اگه این کارو نکنن ممکنه از گرسنگی بمیرن؟؟ یعنی واقعاً ممکنه که هنوز یه عده گوشت خانوادشونو توسط شکار تأمین کنن؟ جل الخالق! اگه اینطوری باشه و یه چنین خانواده‌هایی هنوز موجود باشن، باید بگم که با این اوصاف ایران جزو جهان سوم نیست بلکه هنوز تو پارینه سنگی مونده!

تأمین غذای خانواده با شکار

خجالت داره که تو کشورمون آدم‌هایی هستن که مجبورن اینطوری غذا برای خانوادشون تأمین کنن. واقعاً برای یه عده خجالت داره. خودشون می‌دونن کدوم عده رو می‌گم.

البته همه هم برای معیشت خانواده این کارو نمی‌کنن. این که چرا این کارو می‌کنن هم هنوز کسی دلیلشو نمی‌دونه. اما با توجه به این که این روزا همه چیز به پول ختم میشه احتمالاً شکار غیرقانونی این حیوونای زبون بسته هم برای همین چرک کف دسته. ببین ما آدما برای دوقرون پول چه کارها که نمی کنیم.

آخه چطوری دلتون میاد به آهو به اون مظلومی شلیک کنید؟ تا حالا از نزدیک توی چشمای یه آهو نگاه کردین؟ منم نکردم. اما قطعاً چشای قشنگی داره. خواهانم زیاد داره. پول خوبیم بابتش می دن. اما اینا هیچ کدوم دلیل نمی‌شه با این طرز شکار کردن نسلشونو منقرض کنیم. قشنگه که باشه. مگه قراره هر چیز قشنگی که تو این جهانه مال تو باشه؟ خودخواهی هم حدی داره. شماها بویی از آدمیزاد نبردین.

بابا، اون انسان‌های اولیه که حرف نمی‌تونستن بزنن و با چماق می‌زدن تو سر و کله همدیگه هم حالیشون بود توی یه فصل‌هایی از سال نبااید شکار کنن. می‌فهمیدن که اگه همین‌طوری هرتکی شکار کنن بالاخره یه روزی حیوونا تموم می‌شن. اما حالا چی؟ با این همه بار تمدن و اهن و تلپ هنوز نمی‌دونین شکا غیر قانونی به ضرر خودتونه. حالا ما هیچ.

آخه من نمی‌فهمم یعنی چی که در ازای هر یه حیوون بیست تا تفنگ شکاری وجود داره؟ تفنگا زیاد شدن یا حیوونا کم شدن؟ برای همینه که می‌زنن محیط‌بان‌ها رو هم می‌کشن دیگه. می‌رن می‌بینن حیوون گیرشون نمیاد به محیط‌بان بیچاره حمله می‌کنن. مسلمان نشنود، کافر نبیند. آخه این همه خون و خون‌ریزی برای چیه؟ برای یه مشت دلار؟

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=86695

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.