آخرین های هنر صدا ...

تخریب خانه حاجی باشی اراک

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپا: در خبرها آمده است که خانه حاجی باشی اراک هم تخریب شد. البته بهتره بگیم تخریبش کردند. مثل اینکه یک مسابقه‌ای اعلام شده و داره برگزار می‌شه تا ببینند چه کسی داره بیشتر خونه قدیمی خراب می‌کنه. یعنی تا دیروز مسابقه بوده که خونه‌ها رو زودتر بسازن، حالا با چی و چه جوریش دیگه مهم نیست، از دیروز این مسابقه اضافه شده که خونه‌های تاریخی رو خراب کنن. هرکی هم جا بمونه می‌سوزه!

در تخریب خونه حاجی باشی که مربوط به اواخر قاجار هست و متعلق به احمد حاجی باشی، ظاهراً شهرداری هم مشارکت کرده. یعنی ترسیدن اسمشون جایی نیاد، گفتن چی کار کنیم چی کار نکنیم بریم خونه تاریخی خراب کنیم. قبلاً بخشی از باغ این ملک ۱۹۰۰ متری رو هم پارک کرده بودن، الان دیگه زدن ستون‌هاش هم نابود کردن. این‌طوری معروف هم می‌شن. مخصوصاً خونه‌ای که پرونده‌اش برای ثبت ملی شدن آماده بوده. باور کنید روش‌های دیگه‌ای هم هست. مثلاً اگه خونه تاریخی رو مرمت کنید قول میدیم اون رو هم اینجا بگیم.

در تخریب این خونه، که یادش بخیر یه دوره‌ای بزرگترین کتابخونه شهر اراک بوده، برخی از ورثه نقش داشتند. واویلا…. حالا فردا روز نیایید بگید ما نوادگان فلانی هستیما؟ نیایید بگید ما نسلمون می‌خوره به فلانیا؟! بقیه یادشون باشه هرجا اینها اومدن بگن ایران قدمت تاریخی داره و آثار باستانیش زیاده و چه و چه، بهشون چیزی نگن. فقط یه جوری نگاهشون کنن.

البته یادتون باشه همه ورثه‌ها هم این کار رو نکردن. یکی از ورثه این موضوع رو فهمیده اومده رسانه‌ایش کرده. ایشون می‌تونه به ایران بباله، آفرین بهش. نکته جالبترش اینجاست شهرداری تا دیده رسانه‌ای شده برای اینکه ریا نشه، لودرهاش رو سریع جمع کرده برده. به هر حال یکی دیگه هم خراب شد! چه سریالی شده این تخریب خونه‌های تاریخی…

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پخش از رادیو جوان
برنامه پی‌نوشت

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=83892

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.