آخرین های هنر صدا ...

تخریب دو خانه تاریخی در شیراز

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپا :در خبرها آمده است که دو خانه تاریخی در شیراز تخریب شدند. خانه‌هایی که در سال ۱۳۸۲ ثبت ملی شده بودند و تذکرات میراث فرهنگی به اونی که این‌ها رو خراب کرده، اهمیت داده نشده. البته این شرکت ظاهراً در تخریب این خانه‌ها قبلاً سابقه هم داشته و این‌بار هم به صورت شبانه دو خانه دیگه به لیست تخریب‌های خودش اضافه کرد. به‌هرحال آثار تاریخی برای عده‌ای یک چیزی توی مایه‌های آویز آینه جلوی ماشین هست و به همین دلیل تلاش‌های میراث فرهنگی نتیجه نداد و این دو خانه رو هم با خاک یکسان کردند.

ولی تا اونجایی که من متوجه شدم حواسشون بود که اگرچه زمین رو با ماشین‌آلات سنگین کاملاً هموار کردند، ولی به در ورودی حیاط اونجا دست نزدند که یک وقت خدایی نکرده کسی از روی دیوار فرضی رد نشه بره داخل. این نشون می‌ده ارزش اون « در » براشون با ارزش‌تر از این دو خانه تاریخی دوره قاجار بوده.

پیشنهاد می‌کنم فرصت نوروز امسال رو از دست ندید و برید تا می‌تونید جاهای تاریخی رو ببینید. به خصوص این خونه‌های تاریخی رو. از همه جا هم عکس بگیرید، فیلم بگیرید. قدیم‌ها می‌گفتن شاید فردا زنده نباشیم بتونیم جایی رو که دوست داریم  بریم ببینیم. الان باید گفت شاید ما زنده باشیم ولی اونجا دیگه نباشه.

فقط یادتون باشه اگه از الان برای سفرهای نوروزیتون برنامه‌ریزی می‌کنید و فهرست تهیه می‌کنید از جاهایی که می‌خواهید برید، حتماً هر ۲۴ ساعت فهرستتون رو به روز کنید و حتماً قبل از حرکت از وجود آن بنا اطمینان حاصل کنید. چون از شب تا صبح معلوم نیست جایی که قبلاً بوده دیگه باشه. به نظرم الان فقط تعیین کنید کدوم استان می‌خواهید برید. نهایتاً کدوم شهر. ولی مکان‌هاش رو تعیین نکنید. آره اینطوری بهتره. به اون شهر که رسیدید برید ببینید. حتی زمانی که در خیابان‌های اطرافش هم هستید خبرها رو چک کنید شاید دقایقی قبل بوده ولی دیگه اونجا نباشه.

حتی… حتی شاید این ور بنا رو که می‌بینید دیگه اون ور بنا نباشه. من یکبار داشتم یک خونه تاریخی می‌دیدم، همراهانم یکی دو تا اتاق عقب‌تر از من بودند. نصف بنا موقعی که اون‌ها به اون اتاق‌ها رسیدند دیگه نبود.

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=85296

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.