آخرین های هنر صدا ...

تولید زباله در تهران دو برابر استاندارد جهانی

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپا: در خبرها آمده است که تولید زباله در تهران ۲ برابر استاندارد جهانی است. خوبه دیگه! می‌دونید چقدر می‌تونیم باهاشون برق تولید کنیم! هرچی زباله بیشتر، برق تولیدی هم بیشتر!

اصلاً هدف ما در تولید زباله، کمک به تولید انرژی برق هست. وگرنه ما می‌تونیم از همین الان سر سوزنی زباله تولید نکنیم. از ساعت ۹ شب زباله بردن سرکوچه خوشمون میاد؟ نه. از بوش خوشمون میاد؟ نه.

همه تفکیک کنن، به جز ما

فقط مشکل اینجاست که این زباله‌ها باید تفکیک بشن. بنابراین بهتر هست که از مبدأ یعنی خونه‌هامون اینها جدا رو جدا کنیم تا بازیافتشون راحت بشه.

اما… از اونجایی که ما باز هم به فکر افزایش آمار اشتغال هستیم، این‌ها رو درهم می‌ریزیم تا خیلی‌ها به این بهونه برن سرکار. درسته که ما خودمون از زباله چندشمون می‌شه. ولی بقیه که نمی‌شه.

یعنی ما بدمون میاد زباله‌های خودمون رو جدا کنیم، فکر می‌کنیم چند تا سطل داشتن جاگیره. ولی بقیه نه تنها بدشون نمیاد از این موضوع، بلکه عاشق تفکیک زباله‌های ما هم هستن. به خاطر همین، همه چی رو در هم می‌ریزیم.

شمال شهر، جنوب شهر

در این خبر یک آمار جالب هم درباره سرانه تولید زباله در تهران داریم. بر طبق این آمار، سرانه تولید زباله توسط هر فرد در جنوب تهران ۱۸۰ گرم و در شمال تهران ۴۰۰ گرم هست.

یعنی در شمال تهران، یک عده اینطورین که اگه حدود نیم کیلو زباله در روز تولید نکنن اصلاً خوابشون نمی‌بره. می‌ره بخوابه، هر کاری می‌کنه خوابش نمی‌بره، هی غلت می‌زنه، هی اینور و هی اونور، باز خوابش نمی‌بره. فکر می‌کنه متوجه می‌شه امروز صد گرم کمتر زباله تولید کرده. سریع بلند می‌شه زباله‌هاش رو تولید می‌کنه می‌ره تخت می‌گیره می‌خوابه.

الان هم که روزهای آخر سال هست، همه خونه‌تکونی دارن، بعدش هم در خود عید هست. خب این زباله‌ها رو اگه تفکیک کنید، شرمنده می‌کنید. پلاستیک، کاغذ، وسایل الکتریکی خراب که می‌خواهید بندازید بیرون. این‌ها رو با پوست میوه و غذا نریزید توی یک سبد بگذارید توی سطل سرکوچه. تازه کلی جا هست برای این که این‌ها رو تحویل بگیرن. امیدوارم از همون ابتدا سال آینده رو با تفکیک زباله‌ها آغاز کنید.

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پخش از رادیو جوان
برنامه پی نوشت

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=85671

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.