آخرین های هنر صدا ...

خاطرات یک راننده تاکسی

چندرسانه‌ای گُلوَنی، مهدیسا صفری‌خواه: من یه راننده تاکسی‌ام با مدرک معادل فوق لیسانس علوم سیاسی افتخاری. البته در بعضی از خطوط، این مدرک در سطح دکترا هم ارتقا پیدا می‌کنه. اون تعدد رشته‌های تحصیلی تو شغل ما هست هیچ جای دیگه نیس؛ ما با مدرک روانشناسی و جامعه‌شناسی و داروسازی و مهندسی مکانیک و حتا هوافضا و مهندسی پزشکی و دبیری زبان هم قابلیت این رو داریم که از اتوبان‌های شلوغ شهر سردربیاریم.

قیافه تیپیکال شرقی‌مون هم تا ده سال پیش با سیبیل و ابروهای گره‌خورده بوده؛ اما حالا با هرقیافه‌ای می‌تونین ما رو پیدا کنین. ما در روز ۳ ساعت به‌طور متوسط از عمرمون رو تو ترافیک به‌سر می‌بریم این آمار شهرهای کوچیکه تو شهرهای بزرگ که لابلای ترافیک یه کمی هم زندگی می‌کنیم.

بیشتر ما این خصوصیات رو تو روزومه وسابقه کاری‌مون داریم: «تحلیلگر مسائل خاورمیانه و مسائل اقتصاد داخلی، مجهز به سیستم در عقب رو آرام ببند بومی و مجهز به آپشن تعیین موقعیت پلیس در سرازیری‌ها و آمار دادن به روبرویی‌ها در جاده با فلاشر، مجهز به سیستم پول خرد نداریم، مجهز به ادوات فحش بعد از ترمز کشدار، با قابلیت فوتوسنتز و زنده موندن به هر زحمتی، مجهز به آرتروز گردن، دیسک کمر، مفصل ساییده زانو، رباط صلیبی پاره، تنگی دریچه آئورت، با سابقه گرفتگی سه رگ قلب و آنوریسم مغزی بر اثر آلودگی هوا و هیجانات کاذب» ولی همچنان قابلیت ۱۸ ساعت در روز کار کردن رو داریم.

باید به ما حق بدین که با این اشکالات فنی یه‌وقت‌هایی هم عصبانی بشیم. البته الان اوضاع خیلی بهتره؛ اونقدر سوژه واسه حرص خوردن داریم که برای شنیدن تحلیل‌های ما کمِ کم باید از خود کرج تا آخر جاده چالوس همراهمون باشین. حالا این وسط جام‌جهانی هم به بدبختی‌هامون اضافه شده و در کنار تحلیل‌های سیاسی و اقتصادی ما خیلی ملو وآروم به سمت تحلیل‌های ورزشی هم شیفت پیدا کردیم.

به‌هرحال جا داره از همین تریبون دو تا نکته رو بهتون یادآوری کنم که باعث می‌شه ما کمتر عصبانی بشیم؛ نکته اول در هر شرایطی مجهز به پول خرد باشین که البته این پول خرد این روزها همون ۵۰ هزار تومنی خودمونه. نکته دوم هم اینکه در عقب رو آروم ببیندین و وسط اتوبان آزمون نخواین که ترمز کنیم. ما به خاطر شما ترمز می‌کنیم که پیاده بشین اون‌وقت همین شما برامون جوک می‌سازین که طرف تو اتوبان ترمز کرده! با تشکر یه راننده تاکسی نسبتاً آروم؛ البته فعلاً!

این روایت را با صدای دانیال دانشور بشنوید:

برای شنیدن سایر آیتم‌های دو کلمه حرف یواش اینجا کلیک کنید.

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=89286

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.