آخرین های هنر صدا ...

دارآباد تفرجگاه مردم تهران با قطع درخت

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، دارآباد یکی از محله‌های شهر تهران است که در شمال این شهر قرار گرفته‌ است و پیش از این یکی از روستاهای پیرامون تهران به‌شمار می‌رفت.

این منطقه از سوی شمال به رشته کوه توچال و از جنوب به زمین‌های اقدسیه و از سوی شرق به جایی به نام باقلی‌زار و از غرب به بازوی توچال و زمین‌های رحمن‌آباد مشرف است.

پارک ساحلی‌ دارآباد یکی از زیباترین پارک‌های تهران است. مردم قدیم اینجا در محله‌ای به نام کهنه دارآباد سکونت داشتند که در پی خشکسالی به منطقه کنونی دارآباد کوچ کردند.

حتی در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار هم که پزشکان به وی تاکید کرده بودند در منطقه‌ای خوش آب و هوا سکونت کند نام آن به شاه‌آباد تغییر یافت ولی بعدها به همان نام دارآباد نام‌گذاری شد.

دارآباد تفرجگاه مردم تهران

در حال حاضر این منطقه کوهستانی از تفرجگاهای مردم تهران به شمار می رود که خصوصا در روزهای پایانی هفته جهت پیاده‌روی و کوهنوردی به آنجا می‌روند.

دارآباد دو رودخانه دارد به نام‌های «دارآباد» و «کهنه دارآباد» که در جایی به نام «سیر دورود پایین» به هم می‌پیوندند و رودخانه دارآباد را تشکیل می‌دهند.

به واسطه وجود این رودخانه و هوایی بسیار دلچسب به دور از آلودگی هوای تهران، خانواده‌ها نیز جهت گذراندن اوقات فراغت به دامنه‌های پایینی دارآباد رفته و معمولا تا ساعت‌ها به استراحت و صرف غذا مشغول می‌شوند.

دارآباد نیازمند نگهداری و رسیدگی

اینجا هم مثل بسیاری از مناطق کوهستانی و طبیعی، نیازمند نگهداری و رسیدگی هم هست. محافظت از محیط‌زیست وظیفه تک تک مردم است.

متاسفانه با توجه به هشدارهای محیط زیستی که بارها در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شود، هنوز هم برخی از مردم رفتار شایسته و درستی را با طبیعت اطراف ندارند

و زباله‌های پلاستیکی که صدها سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند را در کنار رودخانه و یا پای درختان رها می‌کنند و ضمن ساختن ظاهری زشت و ناپست، محیط زیست و رودخانه طبیعی را هم به چالش نابودی می‌کشند. بسیار کار راحتی است.

همراه داشتن کیسه زباله بزرگ می‌تواند کمک زیادی به حفظ محیط‌زیست کند.

آشغال‌هایی که از پسماند غذا و خوراکی‌ها به جا می‌ماند با ریختن در کیسه مورد نظر و بعد انتقال به سطل زباله‌های بزرگ تعبیه شده در طول مسیر به راحتی از آن منطقه خارج می‌شود

و شما همشهری و گردشگر گرامی نیز، حتما احساس خوبی نسبت به یک رفتار مثبت خود در زمینه حفظ محیط زیست خواهید داشت.

گزارش محمد ساکی از بریدن تنه درخت در دارآباد را ببینید:

به پویش ویردارم بپیوندید

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=87595

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.