آخرین های هنر صدا ...

دستگیری سارق در و پنجره‌های تاریخی قزوین

چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپادر خبرها آمده است که سارق در و پنجره‌های تاریخی قزوین دستگیر شد. یکی از مشکلات جامعه امروزی ما این هست که نیروی متخصص کم تربیت می‌شه. یعنی یک فرد در دوران تحصیل یا حتی رشته دانشگاهی‌اش بسیاری از دروسی رو می‌خونه که مربوط به رشته دیگه است. در چنین زمانه‌ای تلاش این عزیز رباینده، در تخصص پیدا کردن در یک حوزه قابل تحسین هست. تازه اگر جلوی کار ایشون رو نمی‌گرفتن حتما تبدیل به یک برند معتبر و شاید جهانی می‌شد. حتی می‌تونست از این منگوله‌ها به در و پنجره‌های تاریخی‌اش بزنه و اصالت کالا رو تضمین کنه.

درهای مظلوم

اتفاقا دست روی خوب چیزی هم گذاشته. چون در و پنجره خونه‌های تاریخی خیلی به چشم نمی‌آد. همین امسال عید مگه نبود فشار جمعیت بازدیدکننده داشت در یک موزه مهم در تهران رو از جا می‌کند تا مثلا یک کاشی یا یک شی تاریخی رو ببینن. در حالی که قدمت اون در از یک سری از همون اشیای تاریخی بیشتر بود. کاری ندارم که بعضی‌ها وقتی کسی نیست و می‌بینن در سفت هست با لگد در و پنجره‌های تاریخی رو باز می‌کنن. برداشتن این در و پنجره‌هایی که دارن خاک می‌خورن و کسی بهشون اهمیت نمی‌ده، الکی نیست. چون این در و پنجره‌ها قابلیت استفاده مجدد هم دارند. می‌دونید چقدر صرفه جویی می‌شه. چقدر از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌کنه.

تازه همه می‌دونند که این قدیمی‌ها هیچ کارشون بی‌حکمت نبوده. یک خونه تاریخی ۲۰ متری، ۳۲ تا در و پنجره داره. برای چی؟ برای این روزها. برای آیندگانشون که ما باشیم این درها رو ساختند، این پنجره ها رو نصب کردن. وگرنه آدم می‌تونه توی اتاق شیشه‌ای زندگی کنه؟ من نمی‌دونم چرا بعضی‌ها تعجب می‌کنن. الان اگه یکی سکه جمع آوری می‌کرد، کوزه جمع می‌کرد، تعجیب می‌کردید. اتفاقا برد با اون کسی هست که در کارش خلاقیت داشته باشه. اگر این هم مثلا مجسمه تاریخی جمع آوری می‌کرد یا ظروف، کارش ارزش نداشت.

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88676

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.