آخرین های هنر صدا ...

سخنرانی احسان شریعتی با عنوان محیط زیست؛ احیاء یا احتضار؟!

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، بیست و هشتمین مجموعه نشست‌های «گفتگوهای پردیسان» با سخنرانی احسان شریعتی برگزار شد. این مجموعه نشست‌ها به همت دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در تالار سرو سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

درباره احسان شریعتی

احسان شریعتی (متولد ۱۲ شهریور ۱۳۳۸ در مشهد)، فیلسوف معاصر ایرانی‌ست. او اولین فرزند علی شریعتی است. احسان شریعتی فارغ‌التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه سوربن فرانسه است و اکنون در کلاس‌های آزاد مؤسسه پرسش تدریس می‌کند. او مدتی به عنوان استاد مدعو در گروه فلسفه دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران تدریس می‌کرد.

او در سال ۱۳۶۸ ازدواج کرد و در سال ۱۹۹۴ میلادی (۱۳۷۳ شمسی) دوره کارشناسی ارشد فلسفه (گرایش فلسفه قرون وسطی و فلسفه اسلامی) را با ارائه رساله خود با موضوع “فلسفه سیاسی فارابی”، که ترجمه و شرح سیاست المدنیه فارابی از عربی قرن دهم به فرانسه بود، در سوربن پاریس به پایان برد. وی با ارائه رساله‌ای دیگر درسال ۱۹۹۵ میلادی (۱۳۷۴ شمسی) دوره یکساله‌ پیش‌دکترا را پشت سر گذاشت.

احسان شریعتی در سال ۱۹۹۷ میلادی (۱۳۷۶ شمسی) در رشته فلسفه دانشگاه سوربن پاریس ثبت نام کرد و شروع به گذراندن واحدهای گرایش جدید خود (فلسفه اگزیستانس و فنومنولوژی) کرد. چند سال بین پیش‌دکترا و دفاع از رساله دکترا فاصله افتاد، چون موضوع رساله دکترا از فلسفه قرون وسطی به فلسفه معاصر تغییر کرده بود.

سرانجام او رساله خود را با موضوع تبعات اندیشه وجودی مارتین هایدگر (بویژه در دو بعد دینی و سیاسی) و دریافت آن در ایران (نقد قرائت احمد فردید) تکمیل کرد (این رساله هم اکنون در حال ترجمه به فارسی است) و موفق به اخذ مدرک دکترای خود از دانشگاه سوربن پاریس در سال ۲۰۰۷ میلادی (۱۳۸۶ شمسی) شد.

شریعتی در سال ۱۳۸۶ و به مناسبت سی‌امین سالگرد درگذشت علی شریعتی به ایران برگشت و در نیمسال اول تحصیلی سال ۸۸-۱۳۸۷ به تدریس در دانشگاه تهران مشغول شد. او گاهی به عنوان استاد داور پایان‌نامه‌ها در دانشگاه تهران حضور می‌یابد.

سخنرانی احسان شریعتی را بشنوید:

برای دانلود این سخنرانی اینجا کلیک کنید.

برای شنیدن و دانلود سایر سخنرانی‌های گفتگوهای پردیسان اینجا کلیک کنید.

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=86385

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.