آخرین های هنر صدا ...

سخنرانی باقر انصاری و مهدی منتظرقائم در همایش روز جهانی ارتباطات

پایگاه چندرسانه ای گُلوَنی، زهرا حمیسی: همایش روز جهانی ارتباطات در روز سه‌شنبه مورخ بیست‌وپنجم اردیبهشت‌ماه، به‌همت انجمن علمی‌دانشجویی ارتباطات دانشگاه تهران و با عنوان  «در حال اتصال»، برگزار شد.

ابعاد حقوقی، ارتباطی و اقتصادی پیام‌رسان‌ها اولین موضوع مورد بحث در این همایش بود که با حضور دکتر  مهدی منتظرقائم مدیر گروه آموزشی ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران و دکتر باقر انصاری دانشیار گروه حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی به آن پرداخته شد.

در این بخش از برنامه دکتر عباس آسوشه معاون فناوری شورای عالی فضای مجازی و سیدمیثم سیدصالحی مدیر پیام‌رسان سروش نیز جزو مَدعُوین بودند که در همایش حضور پیدا نکردند.

در آغاز، کلیپی پیرامون روز جهانی ارتباطات و مصاحبه‌ای با مردم درباره‌ی فیلترینگ تلگرام و استفاده از پیام‌رسان‌های ایرانی پخش شد.

سخنرانی دکتر انصاری

در ادامه، دکتر انصاری پیرامون ابعاد حقوقی پیام‌رسان‌ها اظهار داشتند که امروزه در جهان، در حوزه‌ی مطالعات حقوقی، برخی از کشورها تا حدی پیش رفته‌اند که دکترای رسانه‌های اجتماعی (social media) را تأسیس کرده‌اند. در کشور ما هنگامی که می‌خواهند تصمیماتی راجع به پیام‌رسان‌ها بگیرند، ابتدا باید سوالاتی را مطرح کنند که اعتماد کاربران به این پیام‌رسان‌ها تضمین شده و فرصت‌ها و تهدیدات پیش روی آن‌ها مشخص شود. مسئله‌ی موردبحثِ امروزه، مسئله‌ی «حریم شخصی» است.

ایشان درمورد انواع پیام‌رسان‌ها سه عامل تهدیدکننده را مطرح کردند که باید درباره‌ی آن‌ها به کاربران ضمانت داده شود:

اولین تهدید از جانب خود پیام‌رسان به‌عنوان یک شرکت یا موسسه‌ی مطرح است. یعنی این مسئله که پیام‌رسان می‌تواند به دلایل مختلفی به داده‌های کاربران دسترسی پیدا کند. در قوانین کشور ما این پیام‌رسان‌ها هستند که مکلف بر نگهداری از اطلاعات کاربران می‌باشند.

عامل تهدیدکننده‌ی دوم، دولت در معنای عام آن است. مقامات امنیتی، اطلاعاتی و همچنین مقامات قضایی کشور تا چه میزان به اطلاعات و داده‌های کاربران دسترسی دارند؟ در این زمینه، قوانین کشور در خصوص جرائم رایانه‌ای مشخص و شفاف نیست اما بحث اهانت به مقدسات و مقامات دولتی کشور موردتهدید و تعقیب قرار می‌گیرد.

ایشان کنش‌گران خصوصی را نیز به‌عنوان عامل تهدیدکننده‌ی سوم مطرح کردند که خود به دو دسته‌ی کنش‌گران عادی و هکرها تقسیم می‌شوند.

دکتر باقر انصاری در ادامه بیان داشتند که در قوانین فعلی ما از عبارت‌های مبهم و کُلیِ بسیاری استفاده شده است و به‌عنوان مثال، در قانون دسترسی آزاد به اطلاعات گفته می‌شود که دسترسی به اطلاعات حریم خصوصی ممنوع است اما هیچ تعریف و مصداقی از حریم خصوصی ارائه نشده است.

ایشان در خاتمه‌ی سخنانشان به این نکته اشاره داشتند که پیام‌رسان‌های داخلی باید شفافیت سازمانی و فردی داشته باشند که در این صورت اطمینان و اعتماد مردم به آن‌ها جلب می‌شود.

سخنرانی دکتر منتظرقائم

اما دکتر منتظرقائم، مدیر گروه ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران، در ادامه‌ی همایش ضمن اشاره به این موضوع که فیلترینگ میزان استفاده از فیلترشکن‌ها را بالا می‌برد بیان داشتند که نتیجه‌ی این امر همان شکسته‌شدن قانون و عدم تحقق نظم و انسجام است.

ایشان از تکنولوژی به‌عنوان ابزار تغییر یاد کردند و اشاره داشتند که این ابزار هم می‌تواند مثبت باشد و هم منفی. ایشان بیان داشتند که در جهان سوم باید ابزارهای متنوعی از سیاست‌گذاری در دست دولت‌ها باشد و این ابزار می‌توانند ابزارهای ممنوعیت و محدودیت باشند اما مسئله‌ی مهم این است که حکومت‌ها باید افکارعمومی را برای اعمال محدودیت‌ها در نظر بگیرند.

ایشان در خصوص فیلترینگ تلگرام افزودند که باید به قواعد و اصولی توجه داشت که عبارتند از: چه کسی، از چه راه‌ها و ابزاری، با چه هدفی و چگونه می‌خواهد این محدودیت را اعمال کند که در حال حاضر ما هیچ پاسخی برای این پرسش‌ها نداریم.

در انتهای این بخش، دکتر منتظرقائم بیان کردند که شبکه‌های پیام‌رسان داخلی هزینه‌ی بالایی دریافت کرده‌اند اما هنوز سلیقه و ذائقه‌ی مردم را نمی‌شناسند و اگر این شبکه‌ها تضمینی برای کاربرانشان نداشته باشند، می‌توانند به یک تهدید امنیتی تبدیل شوند.

در انتهای این بخش دکتر منتظر قائم بیان کردند که شبکه‌های پیام رسان داخلی هزینه بالایی گرفتند ولی هنوز ذائقه و سلیقه مردم را نمی شناسند.

و در آخر شبکه های پیام رسان داخلی هم اگر تضمینی برای کاربرانش نداشته باشد می تواند تبدیل به تهدید امنیتی شود.

این سخنرانی را بشنوید:

برای دانلود این سخنرانی اینجا کلیک کنید.

برای دریافت سایر سخنرانی‌های این نشست اینجا کلیک کنید.

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88601

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.