آخرین های هنر صدا ...

سفر به قلعه کنجانچم در جاده ایلام به مهران

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، قلعه کنجانچم در ۱۵ کیلومتری شمال شهر مهران و در جاده ایلام-مهران، در مسیر راه کربلا قرار دارد.

این قلعه در سال ۱۳۲۶ هجری قمری بنا به دستور غلامرضاخان ابوقداره؛ آخرین والی ایلام (لرستان پشتکوه) و به عنوان قلعه زمستانی والی ساخته شده و دارای اتاق‌های مرتبط به هم، حمام، برج نگهبانی و قسمت مسکونی و دیوانخانه است.

بخوانید: نگاهی به زبان و جغرافیای تاریخی پشتکوه

معماری قلعه تاریخی کنجانچم

معماری قلعه بسیار جالب و دیدنی است‌. در اصل قلعه سه ورودی دارد و به شیوه چهار ایوانی با سقف‌های نیم دایره و طاق گهواره‌ای ساخته شده است.

برای این قلعه چهار برج دیده‌بانی مشاهده می کنیم که در صورت لزوم با استفاده از آن‌ها از حملات مهاجمین مطلع می‌شدند. نمای بیرونی این قلعه سنگ است که زیبایی این قلعه را چندین برابر کرده است.

نکته جالب این قلعه این است که تمام اتاق‌های قلعه به وسیله درهای تو در تو به هم وصل شده است و ارتباط ورودی به تمام اتاق ها و حیات اصلی به وسیله راهروهای پوشیده صورت می‌گیرد.

قلعه در سال ۸۵ آخرین فصل مرمت و استحکام بخشی خود را سپری نموده است. تلفیق مناظر اطراف با نمای قلعه ،جلوه‌ای زیبا به یادگار والیان داده است.

یادگاری آزاردهنده

فقط آنچه که در بازدید از این بنای تاریخی، مثل بسیاری از یادگارهای تاریخی این سرزمین، آزرده‌ کننده است، نوشته‌هایی است که به عنوان یادگاری صورت آن را مخدوش کرده است.

نگهداری از میراث گذشتگان وظیفه ما و نشانه ارتقای فرهنگ ماست.

عکس‌های امین خیرآبادی را از این قلعه تاریخی ببینید:

 

 

پایان پیام

 

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=87384

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.