آخرین های هنر صدا ...

سفر به پیش از تاریخ در تپه قلعه خان

پایگاه چندرسانه‌ای گُلوَنی، علی‌اکبر مجدراد: تپه قلعه خان یکی از بزرگترین و مهمترین استقرارگاه‌های پیش از تاریخ در شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی است که سابقۀ استقرار در آن به دورۀ نوسنگی، حدود هشت هزار سال قبل، می‌رسد و زندگی در آن تا دورۀ ساسانی ادامه داشته است.

بi علاوه آثاری از استقرار در دوره‌های مختلف اسلامی از جمله آثار زندگی مربوط به دورۀ معاصر نیز در قسمت‌های فوقانی این تپه کشف شده است.

این تپه حدود ۵ هکتار وسعت و نزدیک به ۱۸ متر ارتفاع دارد که دربرگیرندۀ لایه‌های باستانی دوره‌های نوسنگی، عصر مفرغ، عصر آهن، دوره تاریخی و اسلامی است.

تا کنون دو فصل کاوش باستان‌شناسی در این تپه انجام شده که منجر به کشف آثاری از دورۀ پیش از تاریخ و نیز بقایای یک قلعه بزرگ دورۀ ساسانی و مقدار زیادی خمره سفالی و اشیاء باستانی دیگر شد که امروزه اغلب آن‌ها در موزۀ بجنورد نگهداری می‌شوند. تپه قلعه‌خان در سال ۱۳۸۸ به عنوان پایگاه پژوهشی مورد تصویب قرار گرفت.

تپه قلعه‌خان در مرکز روستای رسالت (قلعه خان سابق) در ۲۵ کیلومتری غرب شهر آشخانه و ۳ کیلومتری شهر قاضی از توابع شهرستان مانه و سملقان واقع شده است.

این اثر در سال ۱۳۸۶ به شمارۀ ۱۴۲۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. پس از این که تپه قلعه‌خان سال ۸۵ مورد کاوش قرار گرفت مشخص شد این تپه حاصل انباشته‌شدن لایه‌های باستانی از دوره نوسنگی (حدود هشت هزار سال قبل) تا پایان دوره ساسانی است و پس از آن نیز در مقاطع مختلف دوره اسلامی تا عصر حاضر نیز در بخش‌های فوقانی آن زندگی تداوم داشته است.

عکس‌های علی اکبر مجدراد از تپه قلعه‌خان را ببینید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88649

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.