آخرین های هنر صدا ...

سوغات اصلی یا فرعی

چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپاسفر خوش گذشت؟ تعطیلات به شیوه متفاوت سپری شد؟ ساعات خوابتون تنظیم شد؟ باب میل‌تون بود؟ ساعت خواب شما هم از ۱۲ شب تا ۵ صبح به ۵ صبح به ۱۲ ظهر تغییر کرد؟

ساعات تعطیلی

اصلا ً آدم در تعطیلات، ۵ صبح بیدار بشه که چی بشه؟ همه موزه‌ها که تعطین. اماکن تفریحی که بیشترشون بسته است.

مغازه‌ها و فروشگاه ها هم که صد تا یکی بازن. خب بیدار بشیم چی کار کنیم؟ همدیگه رو نگاه کنیم؟ همون ظهر به بعد که خیلی‌ها به مناطق تفریحی سر می‌زنن، فقط برخی‌شون درباره اون مکان اطلاعاتشون رو افزایش می‌دن. کسب اطلاع دقیقا.

وگرنه در شبکه‌های اجتماعی که هرکس هرجا رو دوست داره نوشته بزرگترین، بلندترین، اولین، تنهاترین، و ترین‌های دیگه در دنیاست.

کاتالوگ برای مطالعه

در اینجاها معمولاً کاتالوگی، تابلوی معرفی بنایی، آدم راهنمایی هست که ازشون کمک بگیرید. آره دیگه… همون کاتالوگ‌هایی که به جای یکی سه تا برداشتید، گفتید بعداً می‌خونید، ولی گذاشتید زیر ظرف غذاتون چون داغ بود. همو‌ن‌ها بود دیگه. اگه وقتش رسیده، نگهش داشتید، یه نگاهی بهشون بندازید. کنار همون سوغاتی‌هایی گذاشتید که آوردید.

خرید سخت سوغاتی

اصلاً سوغاتی چی آوردید؟ اونقدر سوغاتی‌ها قاطی پاطی شده که آدم می‌مونه کدومش برای اون منطقه هست. الان شما در هر مغازه‌ای که بری، هم گز داره، هم سوهان داره، هم نون فتیر داره، همه چی داره.

اصلاً من دوست دارم از مشهد گز بیارم. از مشهد خریدم دیگه. گز دوست دارم. تازه سوغاتی‌ها اصلی و فرعی شدن.

سوغاتی اصلی با همون مواد و شکل و روش پخت سنتی و قدیمی هست. اما فرعی‌ها رنگ بندی دارن. یعنی همون شیرینی با رنگ‌های سبز و قرمز و آبی و گلبهی و بقیه رنگ‌ها هم فروخته می‌شه.

در شکل‌های مختلف هم هست. کفش، ستاره، قلب، انواع حیوانات، وسایل خونه مثل گاز، یخچال، آبگرمکن و طرح‌های دیگه. می‌ری خرید کنی بهت می‌گن اصلش اینه، ولی اون رنگ و شکل‌هاش هم داریم.

حالا شما از کدوم‌هاش خریدید؟ سوغاتی اصلی یا فرعی؟

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=86467

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.