آخرین های هنر صدا ...

سکونتگاه ۹۰۰۰ ساله سلماس یا پیست دوچرخه سواری

چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپادر خبرها آمده است که سکونتگاه ۹۰۰۰ ساله در سلماس به پیست دوچرخه سواری تبدیل شده است. سال ۱۳۷۱ بود که در کول تپه‌های اونجا یک آثاری مشاهده شد که نشون می‌داد از ۹۰۰۰ سال قبل به عنوان کارگاه‌های تولیدی عمل می‌کرده و در نوع خودش جزو قدیمی‌ترین دهکده‌های واقع در خاورمیانه بود. اما چون اون‌جا خاکش خاکستر داشته، به خاطر اسمش بوده یا چی، مردم هی می‌اومدن خاک اونجا رو برمی‌داشتن می‌بردن برای زمین‌های زراعی ‌شون. هی می‌بردن می‌ریختن توی زمین، می‌دیدن عجب محصولی می‌ده، دوباره می‌رفتن از خاک اونجا برمی‌داشتن. اونقدر این کار رو می‌کنن که دیگه الان حدود ۴ کیلومتر از این دهکده باستانی مونده.

انصافا هم خاکش مرغوب بوده، چون در زمان قدیم می‌رفتن از معادن آتشفشانی غرب سلماس می‌آوردن باهاش ابزار جنگی و برنده می‌ساختند. مثل چاقو، سرنیزه. اونقدر هم خوب بوده که به دنیا صادر می‌کردند. به هرحال الان بخش کمی ازش مونده، اون هم دیگه داره تموم می‌شه، اخراش هست. همین چند تا مشت مونده. این هم اگر بره، خیالمون راحت می‌شه. دیگه می‌شه از ثبت ملی خارجش کرد. چون الان بیست سالی می‌شه که ثبت ملی شده و الکی فقط جا اشغال کرده.

این رو هم بگم که قرار نبود اینجا ۹۰۰۰ سال قدمت داشته باشه، اول گفتن مربوط به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد هست. بعد دیدند اِ… هزاره چهارم پیش از میلاد هم داره. بعد هزاره پنجم، بعد ششم و بعد هفتم. خوب شد خاکش رو بردن. وگرنه الان رسیده بودیم به دوران دایناسورها. این نشون میده، اگر کالای شما مرغوب باشه، روی دستت نمی‌مونه. چند هزار سال هم که ازش بگذره باز مشتری می‌آد می‌بره.

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88707

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.