آخرین های هنر صدا ...

شاهنامه خوانی استاد علی اکبر شکارچی

به گزارش پایگاه چندرسانه‌ای گُلوَنی؛ آواز استاد علی اکبر شکارچی به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی.

علی‌داد برزویی در کتاب «ناموران علمی و فرهنگی معاصر استان لرستان» درباره علی اکبر شکارچی چنین آورده است:

شکارچی، علی اکبر

متولد: ایستگاه راه آهن، چم‌سنگر دورود، ۱۳۲۸ شمسی

عنوان: نوازنده کمانچه، خواننده و کارشناس موسیقی

علی اکبر شکارچی از چهره‌های تابان موسیقی به ویژه موسیقی لری است. او نوازنده، خوانندگی و شعر گویی را وسیله‌ای برای تجسم عشق به زندگی و عشق به مردم می‌داند.

در سال ۱۳۲۸ خورشیدی در ایستگاه راه آهن چم‌سنگر دورود به دنیا آمده است. پدرش در راه آهن شغل سوزن‌بانی داشته است. دوران ابتدایی را در مدارس همان دیار و دوران متوسطه را تا کلاس یازدهم آن زمان در دورود گذراند و مدرک دیپلم را در اهواز اخذ نمود.

او آشنایی با موسیقی و نواختن کمانچه را از دوران کودکی و نوجوانی با شرکت در شادی‌ها و عروسی‌های مردم زادگاهش و حضور نوازندگان و خوانندگان محلی که با نوای ساز و آواز شان شور و حال خاصی به آن مجالس می‌دادند و موجب تغییر در چهره و روح مردم می‌شدند آموخته و همان دیدنی‌ها و شنیدن‌ها بوده که وی را برای همیشه دلباخته و شفیته‌ی این ساز اصیل سنتی نموده است.

وی پس از پایان خدمت نظام به استخدام هلال‌احمر در می‌آید و مدت یک سال و نیم به عنوان تکنسین داروخانه به بیمارستان جیرفت میرود. سپس در ۱۳۵۱ خورشیدی با شرکت در آزمون دانشکده هنرهای زیبا پذیرفته و در سال ۱۳۵۵ فارغ التحصیل می‌شود.

علی اکبر شکارچی طی گذراندن دوره تحصیلات عالی موسیقی، محضر استادانی چون زنده‌یاد، علی‌اصغر بهاری و نورعلی برومند و … را درک نموده و از آموزش داریوش صفوت و جلال ذوالفنون بهره وافر برده است.

در سال ۱۳۵۶ خورشیدی در رشته‌ی تکنوازی کمانچه، با حضور هیأت داوران نامداری همچون: علی اکبر شهنازی، نورعلی برومند، علی تجویدی، مهدی برکشلی، مهدی فروغ و داریوش صفوت در آزمون باربد رتبه اول را حایز می‌شود.

وی از بنیانگذاران گروه موسیقی عارف و عضو کانون هنری چاووش است.

 

آثار صوتی و قلمی منتشر شده:

  • نوار موسیقی خلق لر، خونین‌شهر به همراه آقای عطا جنگوک، نوار کوهسار، قطعاتی از موسیقی لری «جرس» سرنا، دهل و گروه کر، قطعاتی از موسیقی لری به یاد علی‌رضا حسین‌خانی، موسیقی برای فیلم سینمایی خون‌بس، مجموعه تحقیقی بیست ترانه کهن لری، آموزش وزن‌خوانی در دو جلد و تعدادی نوار در دست انتشار.
  • تدرس ردیف میرزا عبدالله با کمانچه در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران به مدت دو سال، تدریس در دانشگاه سوره وابسته به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و آموزش کمانچه در کلاس خصوصی از جمله فعالیت های آموزشی استاد علی اکبر شکارچی است.-
  • همچنین تدریس کمانچه در فرهنگ‌خانه ساری، سرپرستی گروه موسیقی دانشگاه امیرکبیر، اجرای کنسرت‌هایی در داخل و خارج کشور و اجرای کنسرت پژوهشی موسیقی لری در اراک (اردیبهشت ماه ۱۳۷۵ش).

و انجام مصاحبه‌هایی در مجلات مختلف و … از دیگر فعالیت‌های این هنرمند گران‌مایه است.

وی در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در مرکز «حفظ و اشاعه موسیقی سنتی» که به همت استادانی چون مرحومان عبدالله دوامی، سعید هرمزی، یوسف فروتن، نورعلی برومند و علی اصغر بهاری و … در سازمان رادیو و تلویزیون ملی تأسیس شده بود به کار اشتغال ورزیده و با تلاش جانانه و استفاده از آموخته‌ها و ابتکارات خود در مسیر حفظ فرهنگ موسیقایی اصیل این مرز و بوم در حوزه های ملی و محلی گام برداشته است.

 

این شاهنامه خوانی را بشنوید:

پایان پیام

 

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88463

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.