آخرین های هنر صدا ...

ضرورت نامگذاری‌های بومی در برنامه‌ریزی شهری خرم‌آباد

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی،اگر امروز به نام غیر بومی برخی خیابان‌های خرم‌آباد نگاه کنید، چیزی به‌جز تأسف و سرافنکندگی نصیب‌تان نخواهد شد؛ تأسفی که تقلید کورکورانه و بی‌دانشی و بی‌سلیقگی مسوولان را نشان می‌دهد.

دکتر سلیمان میرزاپور رشنو گزارش می‌دهد

«شهر خرم‌آباد که در گویش لُری به‌صورت باستانی آن یعنی «خُرمواَ» تلفظ می‌شود، شهری محصور در کوه‌ها با چشمه‌های فراوان و جاذبه‌های کم‌نظیر گردشگری از دوران پارینه‌سنگی و مهرپرستی و ساسانیان تا دوره اسلامی و معاصر است.

رشد و پیشرفت خرم‌آباد در دهه‌ی ۵۰ خورشیدی مرهون تلاش‌هایش شهردار فقید این شهر علی‌محمد ساکی است که هنوز عواید آن تلاش‌ها جلوی چشم مردم خرم‌آباد است. مرکز استان لرستان در دهه‌ی ۷۰ خورشیدی به‌دلیل مهاجرت‌های روستایی، شروع به بزرگ‌ شدن کرد و در دهه‌ی ۸۰ رسما محله‌هایی از شمال و جنوب به این شهر به آن اضافه شدند که مهاجران را دربر می‌گرفتند. این بزرگ شدن باعث ساخته شدن خیابان‌ها، میدان‌ها و کوچه‌هایی جدید شد که باید نامی برای آن‌ها انتخاب می‌شد.

اما اگر امروز به نام برخی خیابان‌های خرم‌آباد نگاه کنید، چیزی به‌جز تأسف و سرافنکندگی نصیب‌تان نخواهد شد؛ تأسفی که تقلید کورکورانه و بی‌دانشی و بی‌سلیقگی مسوولان را نشان می‌دهد. وجود خیابان‌ها و محله‌هایی به نام آپادانا، شمیران، اکباتان، نارنجستان و … هیچ سنخیتی با قوم لُر ندارد و تقلیدی از نام محله‌های تهران است!

واقعا چرا باید نام محله‌ای در خرم‌آباد شمیران باشد؟

این سوالی است که باید از مسوولان پرسید آن هم در حالی صدها نام لُری زیبا و بومی وجود دارد که می‌توان بر خیابان‌های این شهر لُرنشین گذاشت.

خرم‌آباد که میراث تمدن مفرغ قوم کاسیان را در سینه‌ی خود دارد و بزرگ‌ترین شهر لُرنشین کشور است، اسیر بی‌سلیقگی شده است. انتظاری که مردم از اعضای جدید شورای شهر خرم‌آباد دارند، این است که نام‌های تهرانی خیابان‌های خرم‌آباد را عوض کنند و نام‌هایی مناسب را برای آن‌ها برگزیند. شورای شهر خرم‌آباد اعضایی اهل فرهنگ و هنر دارد که مردم به‌دلیل صبغه‌ی فرهنگی‌شان به آن‌ها رأی داده‌اند. امید که با حضور این اعضا، خرم‌آباد، خرم‌آبادتر شود.»

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=86212

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.