آخرین های هنر صدا ...

علیمردان عسکری عالم: نیاز به مرکز لرستان‌پژوهی داریم

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، امین خیرآبادی و سپهر گودرزی از اعضای تحریریه گُلوَنی، به مناسبت هفته خرم آباد به سراغ استاد علیمردان عسکری عالم رفتند تا با او درباره آداب مردم و تاریخ لرستان و خرم آباد به گفت‌وگو بنشینند.

عسکری عالم در این گفت‌وگو بر ایجاد مرکز لرستان‌پژوهی تاکید کرد. تاکیدی که مرحوم ایزدپناه در پی آن بود و سیدفرید قاسمی نیز سال‌هاست دغدغه آن را دارد و بسیاری از اهل فرهنگ و هنر نیز در آرزوی آن هستند.

زندگی‌نامه علیمردان عسکری عالم

علی‌داد برزویی در کتاب «ناموران علمی و فرهنگی معاصر استان لرستان» درباره علیمردان عسکری عالم چنین آورده است:

عسکری عالم، علی مردان
نام پدر: علی قدم
متولد: روستای عالم‌آباد الیشتر، ۱۳۲۸.
عنوان: نویسنده، طنزپرداز

علی مردان عسکری عالم معروف به «مردو» فرزند علی قدم در سال ۱۳۲۸ خورشیدی در روستای «عالم آباد سفلی» از توابع دهستان یوسف‌وند شهرستان الشتر به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی تا پایان ششم ابتدایی را در دبستان همت اکبرآباد گذراند.

بعدازآن به علت نداشتن امکانات کافی و دوری از مرکز شهرستان، نتوانست به تحصیل ادامه دهد. ناچار همراه خانواده به اُمور روزمره کشاورزی پرداخت. علاقه‌ی وی به کتاب و کتاب‌خوانی، موجب شد در کنار کار و تلاش معاش، همواره به خواندن و یادگرفتن دانش کتابی بپردازد.

او با شور و شوق فراوان و با اندک بضاعت مالی خانواده، کتاب‌های موردعلاقه‌اش را تهیه می‌کرد و می‌خواند.

به‌گونه‌ای که در خانه روستایی و دورافتاده خانواده‌ی وی، آثار ادبی و فرهنگی شعرا و نویسندگانی چون: فردوسی، تاریخ ایران باستان، سعدی، حافظ، ویکتور هوگو، الکساندر دوما و صادق هدایت، اسکندرنامه، فلک‌ناز و خورشید‌آفرین، کتاب‌های دیگر از قبیل: فرهاد و شیرین، لیلی و مجنون، مجلات ادبی گوناگون و … یافت می‌شد.

عسکری عالم، از همان دوران درس‌ومشق ابتدایی، همکاری خود را با برنامه‌ی فرهنگ مردم در رادیو آغاز نمود و به گردآوری مطالب درباره‌ی باورها، آیین‌ها، قصه‌ها و متل‌های عامیانه، رسم و رسوم و آداب مردم، برای آن رادیو می‌پرداخت.

برای مطالعه برخی محتوای کتاب ادبیات شفاهی قوم لر اینجا کلیک کنید.

وی در سال ۱۳۴۶ به همراه خانواده از الشتر به شهر خرم‌آباد مهاجرت نمود و در این شهر برای امرارمعاش و کمک به خانواده به کارگری پرداخت. چندی در پالایش‌گاه کرمانشاه کار کرد و مدتی را در تهران به‌عنوان «ویزیتور» فروشنده سیار لوازم‌خانگی شرکت ماینر» سرگرم بود.

او ضمن کار و تلاش برای امرارمعاش، پس از انجام خدمت وظیفه، با شرکت در امتحانات متفرقه موفق به اخذ دیپلم گردید و چون در استانداری لرستان به کار مشغول شده بود مدت سه سال در فرمانداری خرم‌آباد، چهار سال در بخشداری چگنی و چهار سال در اداره‌ی کارگزینی استانداری به انجام خدمت پرداخت.

عسگری عالم، سرانجام، در سال ۱۳۶۲ با تقاضای شخصی از خدمت دولتی معاف گردید و به کار آزاد روی آورد. از این تاریخ به بعد، همکاری قلمی او با مطبوعات مختلف بیشتر شد و مطالب خود را به‌صورت داستان‌های کوتاه طنز، در مجلات همچون: خانواده، دنیای ورزش، هفته‌نامه کتاب، گل‌آقا، صدای ملت، بامداد لرستان، تبلور اندیشه، اقتصاد لرستان و … به چاپ می‌رساند.

ایشان هم‌اکنون ضمن انجام کار آزاد (به‌عنوان سهامدار و مدیرعامل شرکت تولید شن و ماسه در الشتر) به همکاری با مطبوعات محلی ادامه داده و به چاپ داستان‌های کوتاه طنز در ستون (سی قاف هفته‌نامه صدای ملت) و بعد آن هفته‌نامه‌ی «بامداد» می‌پردازد. پر کردن ستون طنز «هلیله» در هفته‌نامه بامداد لرستان درگذشته نمونه دیگری از فعالیت‌های فرهنگی وی با نشریات محلی بوده است.

وی در سال ۱۳۹۰ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان نویسنده برتر استان لرستان انتخاب گردید و به دریافت لوح تقدیر مفتخر شد.

آثار عسکری عالم

عسکری عالم دارای آثار قلمی زیادی است که تاکنون چندین عنوان کتاب از وی به چاپ رسیده است، مهم‌ترین آنها عبارتند از:

– فضول معرکه (۱۳۸۰)

– پژاره (نشر افلاک ۱۳۸۱) «رُمان»

– نقش و آینه (نشر افلاک ۱۳۸۱) برنده جایزه کتاب سال در زمینه ادبیات داستانی.

– فهلویات یا پهلویانه‌ها (۱۳۸۲ نشر افلاک)

– زبانزده های لکی (نشر افلاک ۱۳۸۳)

– فرهنگ و باورهای مردم الیشتر

– فرهنگ عامه لرستان جلد یکم

– فرهنگ عامه لرستان جلد دوم و سوم «انتشارات شاپورخواست »

– فرهنگ واژگان لکی

– فرهنگ واژگان لری

– فرهنگ عامه لرستان جلد چهارم و پنجم

– فرهنگ مثل های لری، انتشارات افلاک، ۱۳۸۷

– ادبیات شفاهی قوم لر، انتشارات آرون، ۱۳۸۸

– سی قاف (مجموعه طنز)، انتشارات افلاک، ۱۳۸۹

– چلسرو و چنه چنه، جلد ششم فرهنگ عامه لرستان، انتشارات افلاک، ۱۳۸۹

– افسانه ها و باورداشت های غرب ایران، انتشارات آرون، ۱۳۹۰

– ضرب المثل‌های لری و لکی (حکایت گونه)

 

آثار طنز این نویسنده در جشنواره ششم مطبوعات برنده لوح سپاس و جایزه ویژه شده است.
وی دو بار به‌عنوان نویسنده فعال و پُر کار لرستان برنده جایزه ویژه و لوح تقدیر شده است. در سال ۱۳۹۰ از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان خادم نمونه فرهنگ در کشور معرفی گردید.
عسکری عالم برنده جایزه ویژه در زمینه ادبیات بومی لرستان و برنده جایزه ویژه و لوح سپاس است.

 

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88168

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.