آخرین های هنر صدا ...

قارچ سمی باعث مرگ ایرانی‌ها شد

به گزارش پایگاه چندرسانه‌ای گُلوَنی؛  اگر در فصل بهار سری به بازارهای سنتی استان‌های زاگرس‌نشین یا کوهستان‌های ایران بزنید خواهید دید که بسیاری مشغول فروختن قارچ‌های کوهی هستند و مردم نیز با میل و رغبت قارچ کوهی می‌خرند و در فصل بهار از آن استفاده می‌کنند.

شمار مسمومان قارچ سمی در کشور به ۶۵۸ نفر و ۸ فوتی رسیده است. ۵۰ نفر مسموم بدحال هستند.

خوردن قارچ سمی در قزوین، لرستان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و زنجان حادثه‌آفرین بوده است.

این قارچ‌های سمی در اثر بارندگی زیاد در مناطق کوهستانی کشور رشد کردند وارد بازارهای سنتی شده‌اند و مردم آنها را به جای قارچ‌های خوراکی مصرف کرده‌اند.

این قارچ‌های سمی کبد انسان را از بین می‌برد. هم‌اکنون برخی از هم‌وطنان‌مان برای پیوند کبد به شیراز منتقل شده‌اند و قارچ سمی برخی از آنها را به کام مرگ کشانده است.

شاید در مواردی حتی نشود قارچ‌های سمی را از قارچ‌های خوراکی تشخیص داده اما به هر حال سال‌هاست که مردم محلی در کوهستان‌های ایران قارچ‌های خوراکی را به خوبی می‌شناسند و تا به حال اینطور آماری منتشر نشده است که جمعیت زیادی از مردم کشور بر اثر خوردن قارچ‌های سمی مرسوم شده باشند و یا حتی ۶ نفر از آنها فوت کرده باشند/

مردم باید آگاه باشند که از خریدن قارچ‌های فله‌ای و باز خودداری کنند و تا درباره قارچی که از کوهستان آمده است مطمئن نشده باشند نباید آن را مصرف کنند.

این هشدار را جدی بگیرید چون اگر قارچ سمی شما را نکشد دستکم نیاز به پیوند کبد پیدا می‌کنید

گفتگو با دکتر نوری معاون اورژانس کشور درباره مسمومیت اخیر با قارچ را بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88453

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.