آخرین های هنر صدا ...

ما خوشحال و دوست فیشینگ هم خوشحال

پایگاه خبری گُلوَنی، پروین استکیدر گذشته‌های نه چندان دور شغل شریف دزدی و سرقت فقط به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شد.

دزدی دولتی، که بعضی از کارکنان و مستخدمین عزیز و محترم ادارات دولتی زحمتشو می‌کشیدن، که ما خیلی وارد جزئیاتش نمی‌شیم، خوبیت نداره، آبرو بره!؛ دزدی غیردولتی که مردم عام و خرده پاها انجامش می‌دادن!

از آفتابه دزدی گرفته تا سرقت صرافی و بانک و طلافروشی و هرچیزی که بشه دزدید تا دوقرون بره ته جیبشون و پول نون و نوشابه شبشون رو دربیارن‌!

در هر دو مورد هم دزد عزیز کاری نداره پول یا وسیله ای که می‌دزده مال کدوم فلک زده‌ایه و قراره کدوم یک از سوراخ‌های زندگیش رو باهاش وصله کنه! دزد عزیز کارش فقط دزدیدنه و داغ گذاشتن به جیگر قربانی! تا قربانی باشه حواسشو جمع کنه!

با پیشرفت تکنولوژی و بیشتر آب‌شدن یخ‌های قطب جنوب و احتمال انقراض پانداها و همچنین گسترش روابط در دهکده ی جهانی (که یه بار دیگه هم در موردش صحبت کردیم) دزدی شکل جدیدی به خودش گرفته! در واقع با ورود روابط جدید توی جامعه، ورژن جدید و پیشرفته‌ی دزدی اون رابطه هم همراهش وارد بازار می‌شه! لاکردار تکنولوژی چه کرده! همه رو دیوونه کرده!

البته اینم بگم که اون دو روش قبلی همچنان وجود داره و دوستان با پشتکار دارن کار می‌کنن!

جونم براتون بگه که اگه همش تو فضای مجازی ول می‌چرخین، حسابی حواستون رو جمع کنید که جیبتون رو نزنن!

اون موقع که برای درآوردن چشم حسودا و بخیلا می‌رید برنامه نصب کنید برای افزایش فالوورهاتون، همون موقع یه نفر داره جیبتون رو می‌زنه و روح پاک و مقدس شما خبر نداره! شما خوووشحااال که فالوورهاتون زیاد میشه، دوست  فیشینگیمون هم خووووشحاال که داره پولدار میشه!

یا وقتی همین‌طوری، هرتکی یه صفحه وب باز می‌کنید، هرچی اون می‌گه شما می‌گید چشم و اسم آبا و اجدادتون و هرچی عدد و رقم و رمز توی زندگیتون دارید رو وارد می‌کنید، به امید این که فلان صفحه مجازی براتون امن بشه و کسی نره عکساتون رو ببینه! اون موقع هم شما در چنگال نامرئی دزدان اسیر شدین و بااازم روح نرم و لطیف و ساده‌ی شما خبر نداره!

شما خوششحااال که دارید امنیت صفحتون رو  بالا می‌برید، دوست فیشینگی خووشحااال که روح ساده‌ی شما رو گیر آورده و داره پولدار می‌شه!

من که خودم از ترس فیشینگ‌ها، به محض دیدن جمله‌ی «نام کاربری یا گذرواژه خود را وارد کنید» سرییییع مودم و نت و گوشی و هرچی که هست و نیست رو خاموش می‌کنم و برای این که ترس و استرسم بپره ده بار زیر لب میگم: آآآررههه جوون عمت، دزد بییی ………. شخصیت!

واقعاً هم که این دزدهای صفحه‌های فیشینگ شخصیت و هویت ندارن. نه می‌فهمی  از کجا اومدن، نه می‌فهمی کجا هستن، نه می‌فهمی کجا می‌رن! فقط وقتی کارشون با تو تموم شد می‌فهمی برای چی اومدن. که دیگه دییییره، خیلی دیره! دیگه شما یه انسان فریب خورده‌ای که با عواطف لطیفتون بازی شده و جیبتون رو زدن! و حال و روزت طوریه که به جای این که تو برای پانداها غصه بخوری، پانداها به حال تو افسوس می‌خورن!

این روایت را بشنوید:

نویسنده: پروین استکی
گویندگان: میثم کریمی، محمد شعبانپور
تهیه کننده: میثم کریمی
پخش از رادیو جوان
برنامه پی نوشت

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=83406

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.