آخرین های هنر صدا ...

مرگ دشت الشتر و نورآباد در لرستان

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، اگر به تازگی از جاده خرم‌آباد _ نورآباد عبور کرده باشید حتما شیرهای آب پاش متعددی می‌بینید که تقریبا تمام ساعات شبانه روز مشغول آبیاری مزارع سیب‌زمینی در دشت الشتر هستند.

سیب‌زمینی یکی از آب‌بر ترین محصولات کشاورزی است و در تقسیم‌بندی و برنامه‌ریزی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان موظف به تولید سالانه هشتصد هزار تن سیب‌زمینی است. اما واقع امر آن است که در اثر برداشت بی‌رویه آب؛ دشت بهار استان همدان که مرکز کاشت سیب‌زمینی است دیگر توان تولید مقرون‌به‌صرفه خود را از دست داده و همچنین تکرار کاشت این محصول سبب بروز آفات ویژه‌ای شده است.

تحمیل سیب‌زمینی بر لرستان

حال سیب‌زمینی‌کاران بهار و همدان با اجاره‌ی زمین‌های الشتر و نورآباد به بهایی اندک، کاشت این محصول آب‌بر را به منابع آبی لرستان تحمیل کرده‌اند.

بهمن ابراهیمی مستند‌ساز لرستانی به گُلوَنی گفت: ممکن است مسئولین لرستان به خاطر ایجاد اشتغال و یا انعکاس آمار تولید بر این موضوع چشم ببندند و یا کشاورزان لرستانی نیز که به دلیل مشکلات مالی همیشه به سود کم و زود رس قانعند از ناچاری به اجاره‌ی زمین و آب تن بدهند، اما با دیدن ویدیویی که آسیب سیب‌زمینی‌کاری به منابع آبی بهار و همدان را با آمارهای دقیق و رسمی نشان می‌یدهد، پی خواهیم برد که چه آینده‌ای در انتظار دشت الشتر است.

ابراهیمی افزود: فراموش نکنید که دامنه‌های شمالی الوند هم در گذشته و هم اینک بسیار پرآب‌تر از دشت الشتر بوده و هستند.

 مستند «زیر آب سلسله» پیرامون اثرات منفی سیب‌زمینی کاری در الشتر و نورآباد، برگزیده نهمین جشنواره ملی رسانه و کشاورزی است. تهیه‌کننده و کارگردان این اثر بهمن ابراهیمی است:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=85218

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.