آخرین های هنر صدا ...

مستند کهن دیار باستان را درباره لرستان ببینید

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی، مستند کهن دیار باستان به نویسندگی و کارگردانی حجت الله حافظی ساخته شد.

این مستند گزارشی از یک تیم باستان‌شناسی در لرستان و بررسی نقش دیواره‌ها و ابزارهای شکار است.

مستند کهن دیار باستان در شصت دقیقه از شبکه مستند صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده است.

این مستند را ببینید:

پهنه سنگ‌ها و صخره‌ها از گذشته‌های بسیار دور، بستری برای به تصویر کشیدن و اعلام افکار، عقاید، قوانین عرفی، اجتماعی، آئینی و یادمان‌های گروهی جوامع از ابتدا تا کنون بوده است که با گذر زمان و بقای انتخابی این هنر و در پی پیچیدگی جوامع و گروه‌های اجتماعی، کارکردهای گوناگون یافته و نمودی پیچیده‌تر پیدا کرده است.

هنر صخره‌ای (Rock Art) در مفهوم کلی آن، به تمامی نقوش و نگاره‌هایی اطلاق می‌شود که در تمامی ادوار، به سبک‌های مختلف و با تکنیک‌های اجرایی گوناگون بر روی صخره‌ها به تصویر درآمده‌اند.

اما هنر صخره‌ای در مفهوم امروزی آن، فقط در برگیرنده نگاره‌هایی است که نقش مایه‌های عمده آن، تصاویر کوچک و‌ گاه مینیاتوری حیوان، اشکال، نماد‌ها، گیاهان و انسان، به صورت تک نگاره یا در صحنه‌ها و مجالس شکار، نبرد، رقص و مراسم اجتماعی و آیینی است. تکنیک اجرایی این نقوش به دو شیوه رنگین نگاره «pictograph» و کنده نگاره «petroglyph» است. گاهی نیز ترکیبی از دو روش مذکور دیده می‌شود.

اخیراً گونه سومی نیز در سطح جهانی معرفی شده که ژئوگلیف نامیده می‌شود؛ ژئوگلیف، پدیده‌ها و برجستگی‌های طبیعی زمین را که به نحوی به دست انسان تغییر یافته و مورد استفاده برداشت‌های ذهنی او قرار گرفته است اعم از هنر یا آئین و یا قوانین و آداب اجتماعی و گروهی را دربرمی گیرد».

بررسی هنر صخره‌ای ایران با جامع نگری آن در سطح کشور، شروع تازه‌ای است با هدف نگرش علمی‌تر و مطالعات روشمند این آثار.

(بخشی از مقاله بررسی علت احیاء هنر صخره‌ای لرستان در دوران متاخر اسلامی با نگاهی به نقوش صخره‌ای لرستان )

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=87884

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.