آخرین های هنر صدا ...

مهار آتش‌سوزی تالاب گندمان

چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپا: در خبرها آمده است که آتش‌سوزی تالاب گندمان در شهرستان بروجن مهار شد. خب این آتش‌سوزی جزو آتش‌سوزی‌های نادری هست که انسان به ذات انسان رو عرض می‌کنم در اون نقش نداشته. اصلاح می‌کنم در اون بصورت صد در صد مستقیم نقشی نداشته. چون نیزارهای این تالاب بین‌المللی دچار خودسوزی شدند.

خودسوزی هم که می‌دونین یعنی آنقدر خشکسالی طولانی شده و بارش کم شده تا در نهایت زمین اون منطقه می‌گه خب داداش رسیدگی نمی‌کنین بگید می‌خواهید من رو بسوزونید دیگه. اینطوری می‌شه که خودش دست به کار می‌شه و در یک عمل انتحاری خودش رو می‌سوزونه.

من خطاب به این تالاب گندمان عزیز عرض می‌کنم که این کارها چیه؟ تو الان جزو ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری ایرانی. آیا اون ۹ تای دیگه هم همین کار رو می‌کنن؟ اگه بی‌توجهی‌ای هست خب به همتون می‌شه. نه فقط به تو. بعد ما مگه چقدر امکانات داریم که هم آتش‌هایی که مردم تو جنگل‌ها می‌زنند رو خاموش کنیم و هم این‌جور اداواطوارهای خود درختان و تالاب‌ها رو؟

دیدی که بالاخره پس از ۱۲ ساعت این آتش‌سوزی هم مهار شد. بعد تو ۹۸۰ هکتار وسعت داری، از وسعتت خجالت بکش. با اون نیزارهات صحبت کن، نصیحتشون کن، بهشون بگو این راهش نیست. ما به اندازه کافی الان آتش داریم روشن می‌کنیم. یادمون می‌ره خاموش بکنیم، تو دیگه وضع رو حداقل بدتر نکن.

البته همیشه هم اینطور نیست که یادمون بره خاموش کنیم، نه… بعضی اوقات به نظرم عمداً خاموش نمی‌کنیم! یعنی به بعضی می‌گی این درخت‌هایی که داری توی جنگل آتش می‌زنی برای خودمونه، می‌گه مگه اون درخت‌های خیابون که قطع می‌شه مال ما نیست؟!! یعنی استدلالت توی چشمام… خب مگه کسی می‌گه اون‌ها مال ما نیست؟

به جای اینکه بگه اون درخت من رو قطع نکن، می‌گه پس تو اون رو قطع کن من هم این رو آتش می‌زنم.  به هر حال آتش تالاب گندمان هم آتش مهار شد، امیدوارم پیشگیری کنیم تا دیگه خشکسالی موجب نشه که این تالاب دست به خودسوزی بزنه.

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پخش از رادیو جوان
برنامه پی‌نوشت

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=82334

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.