آخرین های هنر صدا ...

ناکامی حفاران غیرمجاز آرامگاه سیدحسن غزنوی جغتای

چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپادر خبرها آمده است که حفاران غیرمجاز آرامگاه سیدحسن غزنوی شهرستان جغتای ناکام ماندند.

ظاهراً چند نفر رفتن به آرامگاه این شاعر و شروع به کندن کردند. بعد چند نفر دیگه این‌ها رو می‌بینند و به میراث فرهنگی خبر می‌دن و سریع مأموران اومدن و حفاران هم فرار کردند. شانس آوردیم مأموران زود اومدند و حفاران فقط دو تا یک متری کنده بودند.

مهمتر از اون شانس آوردیم بولدوزر نیاورده بودن. مثل یکی از شهرستان‌های دیگه که یک شبه یک تپه رو شخم زدن. وگرنه از آرامگاه این شاعر جز دو تا آجر اون هم شکسته چیزی نمونده بود.

به نظرم دوستان قبل از کندوکاو یک مشورتی هم کنند. تا جایی که من می‌دونم در تاریخ شعرا وضعشون خوب نبود. این شاعر قرن ششم هم نباید مستثنی باشه. بنابراین اصلاً انتخاب هدف اشتباه بوده.

فرقی هم نمی‌کنه کدوم قسمت بنا رو می‌خواستند بکنند، قسمت ایلخانی، قسمت تیموری، قسمت صفوی. فرقی نمی‌کنه. وقتی پول نداری، یعنی پول نداری.

البته شاید این دوستان فکر کردن چون این شاعر در دربار شاهانی چون پادشاه غزنوی، بهرام شاه و مدتی هم سلطان سنجر سلجوقی بوده، وضعش خوب بوده. اما دقت کنید که این شاعر سی سال عمر کرد. خب جوان سی ساله چی می‌تونه داشته باشه.

البته شاید شعرهاش رو خوندید و دیدید گفته که «از دور در او نگاه کردن، انصاف دهید کی توانید»، رفتید از نزدیک ببینید. اما اینجا برداشت‌تون اشتباه بوده.

از وقتی این خبر اومده، بسیاری از شعرای کمتر شناخته شده، نگران شدن که یک وقت کسی سراغ اون‌ها نره. از همین‌جا بهشون می‌گم زود قضاوت نکنید. نگران هم نباشید،.

شاید اون‌ها هدفشون خیر بوده. می‌خواستن بنا رو مرمت کنن. اما فکر کردید اومدن دنبال گنج. اصلاً اگر این‌ها به سراغ این بنا نمی‌رفتن، آیا اینقدر این بنا معروف می‌شد؟ نه.

پس به نظرم حتما اگر شناسایی شدن، ازشون تقدیر کنید. ولی بقیه یادشون باشه که این کار رو تکرار نکنند. چون قشنگیش به خلاقیت هست. شما یک جور دیگه بنا رو معروف کنید.

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=86726

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.