آخرین های هنر صدا ...

پل شکسته خرم‌آباد، یادگار ساسانیان

به گزارش چندرسانه‌ای گُلوَنی،  پل شکسته خرم‌آباد یا همان پل شاپوری که در زبان لری به طاق پیل اشکسه شناخته می‌شود یکی از آثار تاریخی زیبای لرستان است.

این بنای تاریخی که در جنوب خرم‌آباد و خارج از منطقه شهری واقع شده یادگاری از دوره ساسانیان است.

نیاز به توجه بیشتر

اگرچه پل شکسته خرم‌آباد در طول سالیان مرمت و بازسازی شده است ولی شکل ظاهری آن نشان می‌دهد آن‌گونه که باید نگاه دلسوزانه‌ای به آن نشده و در واقع حق عمل برآورده نشده است.

پل شکسته خرم‌آباد اگرچه از بناهای هم‌دوره قلعه فلک‌الافلاک است اما از حیث توجه و شهرت با قلعه قابل قیاس نیست. چرا که این بنا در طول ادوار مختلف مهجور مانده است.

حتما می‌گویید یک دلیل این دیده نشدن پل شکسته فاصله آن از شهر است اما خب این دلیل قابل قبولی نیست زیرا بسیاری از دیدنی‌های تاریخی در شهرهای دیگر ایران، خارج از منطقه شهری و مسکونی قرار دارند و اتفاقا بازدیدکنندگان زیادی هم دارند.

اهمیت افزایش خدمات

در حال حاضر دسترسی به پل شاپوری از شهر سخت است. اگر سازمان میراث فرهنگی یک مجموعه تفریحی آن‌جا بسازد، طوری که رونق داشته باشد و امکان تردد برای هرکسی فراهم شود مسلما در دیده شدن این بنا تاثیر زیادی خواهد داشت.

باید پذیرفت هزینه‌هایی که برای چنین پروژه‌هایی می‌شود در فرصت کوتاهی قابل بازگشت است پس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری لرستان نباید دست و دلش بلرزد.

در حال حاضر رستوران‌های زیادی در اطراف شهر خرم‌آباد با فاصله زمانی تقریبا برابر پل شکسته از شهر ساخته شده‌اند، اگر این رستوران‌های سنتی در فضای اطراف پل شکسته باشند گردشگران زیادی را به این منطقه هدایت می‌کنند. علاوه بر این‌که

مردم شهر هم بیش‌تر از قبل به آن‌جا سر می‌زنند و مدام در جریان وضعیت بازسازی و مرمتش قرار می‌گیرند.

پل شکسته الان هم نیازمند بازسازی است. ولی متاسفانه این امر با تاخیر همراه است. تاخیری که ممکن است سبب از دست رفتن این شاهکار معماری شود.

عکس‌های الهه چگنی‌نژاد را از پل شکسته خرم‌آباد ببینید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=87581

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.