آخرین های هنر صدا ...

کاخ ناصری در حال نابودی کامل

چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپادر خبرها آمده است که کاخ ناصری در روستای شهرستانک استان البرز در حال نابودی است. البته نابود شده، یعنی فکر نکنید تازه دو تا ترک برداشته، نخیر. خودتون هم عکس‌هاش رو ببینید متوجه می‌شید. این کاخ که به دستور ناصرالدین شاه در مدت دو سال ساخته شد، به محض درگذشت ناصرالدین شاه دیگه هیچکی دوستش نداشت. با اینکه در منطقه خوش آب و هوایی بود و بسیار هم شکیل. اما هیچ کدوم از شاهان قاجار به اونجا نرسیدند.

البته ناصرخان اونجا هرسال یک مراسمی برگزار می‌کرد مخصوص آشپزان و خیلی هم بهش می‌رسید. اما بعدا قسمت‌های مختلفش شروع می‌کنه به ریختن. طبقه دومش می‌ریزه، بخشی‌اش می‌ره زیر خاک دفن می‌شه. تا جایی که از اون کاخی که نقاشی‌اش رو مرحوم کمال الملک کشید و در کاخ گلستان هم می‌تونید ببینید، بیشتر شبیه یک کلبه می‌مونه. در سال ۴۸ بعد از این همه تخریب‌ها دیگه کلا تبدیلش می‌کنن به اقامت موقت کوهنوردان و می‌دنش به سازمان تربیت بدنی. یعنی اونقدر خراب شده بود که دیگه دوستش نداشتند.

ضمن اینکه رفته بودند جاهای دیگه برای خودشون کاخ ساخته بودند، احتیاجی به اینجا نداشتند. بعد از اون هم باز به اینجا رسیدگی نشد. چون اینکه هرجایی ما این همه خونه و بنای تاریخی داریم، خیلی بد هست. الان شما زیر پاتون رو هم خوب خاک‌برداری کنی، به یک کاخی، خونه‌ای چیزی می‌رسی. اون‌ها که همون دوران گذاشتن این بنا طبقاتش بریزه و بره زیر خاک، همون صد سال پیش و پنجاه سال پیش، حتما هدفشون این بود که می‌خواستن از ورود افراد به طبیعت و تخریب طبیعت جلوگیری کنند. وگرنه اون‌ها خودشون حافظان میراث فرهنگی بودند. من می‌دونم دیگه، الان بری به خود اون‌ها یا بازماندگان اون‌ها بگی پنجاه سال پیش، هفتاد سال پیش، صد سال پیش به اینجا نرسیدید، کلی دلیل برایت رو می‌کنن که حیرت کنی. حالا هم اگر می‌خواهید این عمارت رو ببینید برید همون نقاشی کمال الملک رو ببینید.

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88786

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.