آخرین های هنر صدا ...

کسی به تالاب شادگان توجه نمی‌کند

پایگاه خبری گُلوَنی، احمدرضا موسویتالاب شادگان از جمله تالاب‌های مهم و بزرگ کشور است که در جنوب شهرستان شادگان واقع شده است و در کنار داشتن فضایی بکر برای گردشگری، کوچگاه زمستانی ۱۵۰ گونه پرنده  است که ۲۰ گونه آن بومی هستند.

از دیگر ویژگی‌های این تالاب بین المللی می‌توان مقیاس بزرگ، طبیعی بودن و دارا بودن نقش مهم در اشتغال برای سه شهر شادگان، آبادان و خرمشهر عنوان کرد.

حال ناخوش تالاب شادگان

تالاب ۵۷۰ هزار هکتاری شادگان این روزها حال خوشی ندارد. خشکی و نمکزار، ۸۰ درصد تالاب را به اغما برده و فقط ۲۰ درصد آن در شرایط تالابی قرار دارد.

هر قدم در پهنای تالاب از فاجعه‌ای خبر می‌دهد که گریبان پرندگان، ماهی‌ها، گیاهان و جانوران پناهنده در ۳۲۷ هزار هکتار از حیات وحش را گرفته است.

علت تبدیل پهنایی از تالاب به شوره‌زار سرازیر شدن زهاب نیشکر و افزایش شوری آب تالاب است. بعد از خشک شدن تالاب هورالعظیم اهمیت تالاب شادگان به عنوان فیلتری برای جلوگیری از ریزگردهای داخلی چند برابر شد، اما حالا، حال و روز تالاب شادگان هم به تالاب هورالعظیم نزدیک شده است.

تجویز نسخه‌های غیر عادلانه اعم از کاهش حق آب تالاب ها، تغذیه تالاب با زهاب نیشکر به جای آب سالم، بی‌توجهی به وضعیت زیستی تالاب‌ها و عواقب پس از آن، همه از وخامت حال تالاب شادگان خبر می‌دهد.

روایت شنیدنی احمدرضا موسوی را بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=84857

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.