آخرین های هنر صدا ...

گرد و غبار به جای ریزگرد

چندرسانه‌ای گُلوَنی، معین بادپادر خبرها آمده است که سازمان محیط زیست در نامه‌ای اعلام کرده از این به بعد به جای واژه نامأنوس و بیگانه و من درآوردی ریزگرد از عبارت گرد و غبار استفاده شود.

همانطور که می‌دونید این نامه همچون مثل معروف اثر پروانه‌ای که میگه اگه درجایی یک پروانه بال بزنه، در اون سمت دنیا سونامی درست میشه، تاثیرات فراوانی در کشور و حتی جهانیان می‌گذاره. اولیش این هست که مشخص شد چرا تا الان هرچی همه می‌گفتن این شهرها رو ریزگردها فراگرفته، اتفاق خاصی نمی‌افتاد. مسئولان عزیز مدام به فرهنگ لغات مراجعه می‌کردند، می‌دیدند چنین واژه‌ای نداریم. انشاءالله که گربه است.

بعد دوباره مردم می‌گفتن، این‌ها می‌رفتن سراغ یک فرهنگ لغت دیگه. باز می‌دیدن اونجا نیست. می‌گفتن انشاءالله که گربه است. و اونقدر به این فرهنگ لغات مراجعه کردند، که همین چند روز پیش تازه فرهنگ لغت‌ها تموم شد. بعد دیگه مجبور شدن بیان در بین مردم و از یک رهگذر بپرسن این ریزگرد یعنی چی! و اون رهگذر کامل براشون از تاریخ و اتفاقات ریزگرد در ایران و جهان چند ساعت توضیح می‌ده. بنابراین محیط زیست که تازه با این پدیده مواجه شده بود نامه زد که به جای ریزگرد بگید گرد و خاک که ما هم لااقل متوجه بشیم چی می‌گید. درسته که اینطوری هم کاری نکنیم، ولی زبون همدیگه رو بهتر می‌فهمیم.

اندر فواید این تصمیم

این نامه یک اثر مهم دیگه هم می‌گذاره. شما تا دیروز می‌خواستی خبرهای ریزگرد رو بخونید در جستجوهات این کلمه رو وارد می‌کردی کلی خبر می‌اومد. اما الان عبارت جدید رو وارد می‌کنی و نتیجه این می‌شه که اصلا ما چنین پدیده‌ای رو تا همین دیروز نداشتیم. یعنی هم مشکل یک شبه حل شد که خودش کار بزرگی هست، هم اینکه چون یکدفعه از امروز گرد و خاک زیادی به صورت ناگهانی اومده، پس مسئولان غافلگیر شدن و طبیعی هم هست، ایرادی بهشون وارد نیست. اگر خدایی نکرده یک مسئولی می‌دونسته ریزگرد چیه، بنده خدا دیده کاری که نمی‌تونه برای خود ریزگرد کنه، حداقل تلاش خودشون کردن برای تغییر اسمش.

البته پارسی زبانان شیرین سخن شیرین گفتار سازمان محیط زیست می‌دانند که درد را از هر طرفی که بخوانید درد است. ریزگرد یا همان گرد و خاک شما هم برای مردم برخی شهرها درد است. باور کنید درد است…

این روایت را با صدای معین بادپا بشنوید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88672

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.