آخرین های هنر صدا ...

گیاهان دارویی در قزوین

چندرسانه‌ای گُلوَنی، رضا ساکیفصل بهار است و در بیشتر بازارهای سنتی در سراسر کشور گیاهان کوهستانی و گیاهان دارویی به فروش می‌رسد.

بازار قدیمی شهر قزوین هم این روزها پر از گیاهان دارویی و کوهستانی است.

گیاهانی که از دامنه‌های جنوبی البرز و مناطق سرسبز و سر به فلک کشیده و کوهستانی استان قزوین به بازار قدیمی این شهر آورده می‌شوند.

کنگر، والک و انواع گیاهان دیگر در این بازار به فروش می‌رسد. مردم نیز بسیار از این گیاهان دارویی استقبال می‌کنند.

این گیاهان بازار فروش خوبی دارند، اما همچنان سوالی که برای دوستداران محیط زیست مطرح است این است که آیا کوهستان‌های ما این توان اکولوژیک را دارند که مانند گذشته از آنها برداشت کنیم؟

آیا این مقدار برداشت ریواس و کنگر از کوهستان‌های ایران باعث آسیب و صدمه به آن‌ها نمی‌شود؟

شاید خوردن والک پلو در فصل بهار برای خیلی‌ها خوشایند باشد، اما کاش می‌شد که این والک پلو را به یک وعده در بهار محدود کنیم و خوردن خورشت کنگر را نیز یک بار در سال تجربه کنیم.

گیاهان دارویی و گیاهان کوهستانی ایران از جمله گیاهانی هستند که باعث می‌شوند خاک کمتر فرصت فرسایش پیدا کند ما نباید بیشتر از توان اکولوژیک کوهستان از آن گیاهان دارویی برداشت کنیم.

امیدواریم روزی برسد که بسیاری از جوان‌های ما در استان‌های قزوین، لرستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، شمال، خوزستان ، مرکزی، همدان و دیگر استان‌های کوهستانی و کوهپایه‌های ایران سر کار باشند و شغل مناسب داشته باشند و مجبور نشوند که بیش از توان اکولوژیکی کوهستان از آنجا برداشت کنند و شغلی فصلی برای خود مهیا کنند.

بیکاری جوانان در سال‌های اخیر باعث شده است که بسیاری از آن‌ها به عنوان یک شغل فصلی مشغول چیدن گیاهان داروی از کوهستان‌ها بشوند که این کار صدمه زیادی به کوهستان‌های ایران وارد کرده است.

گزارش تصویری رضا ساکی را از بازار قزوین ببینید:

پایان پیام

لینک کوتاه مطلب : https://sound.golvani.ir/?p=88287

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.